Gelinlik seçerken nelere önem verilmeli?

İşte o gün geldi çattı! Tüm olanaklarınızı hayalinizi gerçekleştirmek için kullanacağınız, hayatınızın en özel düğün gününüzde nasıl bir gelinlik giyeceğinize karar vermek zorlu bir süreç...
Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmeli
Düğün yeri ve düğün tarihinizi gelinlik seçiminizden önce belirlemek, gelinliğinizi seçerken size büyük kolaylık sağlayacaktır. Otel ya da düğün salonunda bir düğün yapacaksanız prenses tipi gelinlikler, kır düğünü yapacaksanız daha hafif uç-uç tarzda, doğayla uyumlu gelinlikleri ve aksesuarları seçmenizde fayda var.

Gelinlik kumaşlarının çoğu yıl boyu kullanım için  uygun olsa da, kadife ve brokar kumaşa sahip gelinlikler kış dönemi için, keten ve organze kumaştan yapılmış gelinlikler yaz dönemi için ideal seçimler olacaktır.

Bütçenizi belirlemek, gelinlikçi dükkanında satış elemanına bütçeniz doğrultusunda seçimler yapacağınızı iletmek vakit kaybınızı önleyecek ve aklınızın bir başka pahalı modelde kalmasına engel olacaktır. Tipik olarak gelinlik, tarlatan, duvak, gelin tacı, ayakkabı gibi aksesuarlar da dahil olmak üzere bir düğün maliyetinin yüzde 10’u ya da yüzde 15’i civarında bir maliyete sahip olacaktır.

Düğünden altı ya da dokuz ay önce gelinlik seçiminizi yapmaya çalışın. Yeni sipariş vereceğiniz bir gelinliğin üretilmesi yaklaşık 4 ay sürecektir. Çok ayrıntılı bir gelinlik istiyorsanız yapımının daha uzun süreceğini hesaba katarak hareket etmelisiniz. Gelinlik prova sayısı 4 ile 6 arası olacağından zamanlamanızı ona göre ayarlamanızda fayda vardır. 

Bu süreçte sizinde kilonuza dikkat edip eğer diyet yapıyorsanız gelinliği diken kişileri ortalama kaç kilo vereceğiniz konusunda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bir çok gelinlikçi dükkanı ek ücretler karşılığında daha hızlı üretim yaparlar fakat prova imkanınız olmayabilir.

Ve tabii ki vücut tipiniz... Bir prenses gibi hissedeceğiniz bu özel günde gelinlik seçiminizi yaparken önem vereceğiniz en önemli şey aslında kendi vücut tipinizi tanıyor ve seçimlerinizi buna göre yapıyor olmaktır. Straples gelinlik modası var diye vücudunuzu dinlemeksizin straples gelinlik siparişi vermek ve diğer modellere şans vermemek en güzel gününüzü mahvedebilir.

Vücut kusurlarınızı kapatacak ve aynı zamanda modayı en güzel gününüze yansıtarak sizi adeta bir kuğu gibi gösterecek gelinlikler, düğün gününüzün unutulmamasını sağlayan ayrıntılardan olacaktır.

Yorumlar