Evlilik için sağlık raporu nereden alınır? sağlık raporu ücreti ne kadar?

Hayatlarını bir ömür boyu birleştirmeye karar veren çiftler evlilik için bir takım işlemleri yaptırması gereklidir bunlardan bir taneside nikah işlemleri için sağlık raporu alınmasıdır. Şimdi biz bir birimizi seviyoruz ne gereği var evlilik için sağlık raporuna diye düşünceleriniz olabilir aslında gençlerin bu düşünceleri gayet doğal fakat evlilik basit bir şey olmadığı için mutlaka gerekli tedbirlerde alınması gerekir.
Evlilik için sağlık raporu nereden alınır?
Sağlık raporunda istenen kan ve akciğer testleri ilerde yaşanacak bir takım sorunların önüne geçmek için alınan tedbir olduğu için mutlaka gerekli testler yapılarak alınması gereken ciddi işlemlerdendir.

Özellikle kan testi çift adaylarının kan uyuşmazlığı varmı yokmu diye ilerde doğacak çocukların sakat kalma riski olabileceğinden önemlidir.

Akraba evliliği'nin sakıncalı olmasıda kan uyuşmazlığı sorunudur bu sorun sakat doğan çocukların bir çoğu kan uyuşmazlığı sorunundan kaynaklandığıda söylenmekte uzmanlar sakat doğan çocukların kan uyuşmazlığıyla alakası yok deselerde yinede bu riskleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır?

Aile hekimine başvurmanız gerekir eğer işlemler aile hekimliğinde yürütülürse her hangi bir ücret talep edilmez. Aile hekiminiz sizden kan ve akciğer testleri isteyecektir incelenen değerlere bağlı olarak sağlık raporu verilir. Evlilik için sağlık raporu başvurusu aile hekimliğine yapılmalıdır.

Sağlık raporu ücreti ne kadar?

Eğer tahlilleri devlet hastanesinden yapmak isterseniz 150 TL civarında ücret talep edilmektedir, tabi sigortası olan kişilerden ücret alınmamaktadır.

Yok ben özel hastanede yaptıracağım diyorsanız özel hastaneler gerekli tahliller için 450 TL civarında ücret talep edmektedirler.

Ücretsiz yaptırmak istiyorsanız ozaman aile hekimliğine başvurulması ve işlemlerin aile hekimliğinde yürütülmesi gerekmektedir. Siz aile hekiminize başvurduğunuzda evlilik için sağlık raporu almak istiyoruz dediğinizde size gerekli bilgileri ve yönlendirmeleri aile hekiminiz yapacaktır bu yazımızı okuduktan sonra evlilik için sağlık roporu nasıl alınır diye düşünmenize artık gerek kalmadı sanırım.

Yorumlar