EBABIL KUŞU YAŞAMI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ebabil kuşu dediğimizde akla Peygamber efendimizin doğumuna yaklaşık 50-55 gün kala yaşanan Fil olayı ebabil kuşlarının ebrehe ve ordusunu yerlebir ettiği gelir değilmi. Evet şimdi sizlere ebabil kuşlarının yaşamı ve özellikleri hakkında bilgiler vereceği fakat okuyunca ne kadar ilginç kuş türü olduklarına hayret edeceksiniz.
Ebabil Kuşu Yaşamı
Görünüşleri kırlangıç kuşlarını andıran fakat kırlangıç olmayan özellikleri bir birine yakın küştürüdür. Baharın gelmesiyle ortaya çıkan ebabil kuşları toplumda baharın habercisi diyede anılmaktadırlar.

Ebabil kuşu özellikleri

Kanatları kısa ve bumerangı andırır kuyrukları ise çataldır. Renkleri kahverengi olmakla havada daha çok siyah'a benzediği sanılır. Kuyruk yapısı ve kanatları kırlangıç kuşlarını andırdığı için çoğu kişi ebabil kuşlarını kırlngıç zannetmektedir. Aslında vücut yapıları ve uçuş şekli kırlangıçlardan çok farklıdır.

Yaşamlarını genelde havada geçirirler yerde görülme ihtimali yüzde 2 dir sadece üreme için yere inmektedirler. Her canlının uyuma ihtiyacı olduğu gibi ebabil kuşlarıda uyur fakat ebabiller gök yüzünde uçuşları esnada uyur bana en ilginç gelen özelliklerinden biriside budur. 

Türleri ; Boz, küçük, ak karınlı ve koyu kahverengi ebabil olarak bilinen 4 farklı türü bulunmaktadır. 

Ebabil kuşu nerede yaşar; Çok hızlı hareket eden kuş türleri arasında neredeyse birinci sırada diye biliriz yuvalarını genelde çok yükseklere yaparlar. Diğer canlılar gibi doğada yaşamak yerine şehir hayatını severler bu yüzden yuvalarını yüksek evlerin en uç noktalarına yaparlar.

Ortalama 20-25 yıl yaşam süreleri olduğu söylenen ebabil kuşları karınlarını yine havada iken doyurmaktalardır. Yavru ebabiller anne desteğini diğer kuş türlere göre çok azdır ve hayatta kendi ayaklarının üzerinde durması için anne bakımı çok kısa sürelidir. İlginç canlılar olması herkez tarafından ilgi çekmiştir. Gök yüzünde çok yükseklerde uçmaları görülme ihtimallerinide azaltmaktadırlar.

Sizi bilmem ama yazımın ortalarında bahsettiğim gibi bana ilginç gelen en çok havada uyumalarıdır. Yemek ihtiyacını uçuşları esnasında gidermeleri çok normal. Yuvalarına girmeleri ve çıkmaları çok hızlı olması yaşamlarının neredeyse tamamını gök yüzünde uçarak geçirdiklerinin bilgisini vermektedir.

Son olarak unutmadan eklemek istiyorum havada uçarken kanat çırpmadan süzülürler ve ayakları yerde gezmeye uygun olmadığı için yerde görülmeleri bu yüzden nadirdir. Çünkü yere indiklerinde tekrar kalkmakta sorun yaşamaktadırlar. Lütfen tüm canlılara hayranlıkla bakalım hiç birinin canını acıtmayalım her canlının doğada bir görevi olduğunu unutmayalım.

Yorumlar

  1. Efendimiz (s.a.v) zamanında ki ebabil kuşları ile bu kuş arasında farklar o kuşlar tek seferlik ebrehe ordusunu yerle bir etmek için yere inmeden işlerini halletmişlerdir.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder