DÜNYA'NIN EN PAHALI 2.MADENİ: Platin Madeni

Makalemizin de başlığında belirttiğimiz gibi dünyanın en pahalı 2. madeni platin madenidir. Birçok özelliklerinin bulunduğu bu harika maden altından bile değerlidir. Peki platin madeni nedir? Bu kaliteli madenin başlıca özellikleri nelerdir?
Platin Madeni
Bu harika maden hangi alanlarda kullanılmaktadır? Dilerseniz tüm bu sorularımıza cevaplar sunalım. Öncellikle platin madeni kimyevi bir element olup 78 numaralı bir atom madeni ve grimsi bir renge sahip olup dövülebilir kaliteli bir madendir. Genellikle bakır ve nikel madenlerinde kullanılmaktadır.

Platin Madeninin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bu kaliteli madenin başlıca özellikleri şunlardır;

•    Saf hali gümüş rengindedir.

•    Korozyona en dayanıklı madenlerdendir.

•    Otomobillerin egzoz uçlarında kullanılabilmektedir.

•    Kuyumculuk metali olup altından bile daha pahalıdır.

•    Altının 2 katı bir değere sahiptir.

•    Dünya'nın en değerli 2.madenidir.

•    Çok nadir bulunan özel bir madendir.

Platin Madeninin Başlıca Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bu değerli madenin birçok kullanım alanları bulunmaktadır. Platin madeninin başlıca kullanım alanları kuyumculuk, diş hekimliği, elektrik kontakları, askeri sahalar, deniz altı gemilerde, petrol ürünlerinin işlenmesinde, deniz altı boru hatlarında, ressamcılık mesleğinde, kemoterapi uygulamalarında kullanılmaktadır.

Bu harika maden çeşitli kazalar sonucunda kaybedilen bir vücut uzvunda da kullanılabilmektedir. Örneğin bacaklarda veya kollarda güvenle kullanılabilmektedir. Bu harika madenin en belirgin özelliklerinden biri de dünyanın en az kullanılabilen madenlerinden biri olmasıdır. Özellikle pahalı olması nedeniyle kullanımı oldukça sınırlı olan platin madeni günümüzde daha çok gelişmiş ülkelerde çokça kullanılabilmektedir.

Bununla birlikte ülkemizde de çokça kullanılabilen bu değerli maden günümüzde birçok faydaları bulunan maksimum değerli madenlerden biridir. Altından bile daha kıymetli olan platin madeninin en belirgin özelliklerinden biri de fiyatının dudak uçuklatacak miktarda olmasıdır. Bu kaliteli madenin sadece 1 gramı bile milyarlarca tutar karşılığındadır.

Yorumlar

  1. bende altından daha değerli olduğunu düşünmüştüm ama acaba az bulunduğu için mi yoksa altından daha iyi olduğu için mi değerli aslında platinler yakında çıkarsa şaşmayalım

    YanıtlaSil
  2. Az olduğu için ve iyi özelliklere sahip olduğu için değerli bir maden. Değeri yüksek olduğunda da sınırlı kullanılıyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder