Deli bal nedir? Faydaları ve Zararları nelerdir?

Bir çok kişi deli bal ismini duymuştur değilmi adından da anlaşıldığı gibi normal bala nazaran bu bal delidir yani dozu kaçırıldığında zehirlenme gibi bir çok yan etkisi ortaya çıkar kesinlikle aşırıya kaçılmaması ve çocukalrdan uzak tutulması gereken bal türlerinden birisidir.
Deli bal nedir? Faydaları
Ülkemizde sadece karadeniz bölgesinde yetişmekte olduğu gibi oldukca yüksek ormanlık bölgelerde yetişen dağ gülü (rhododendron pontica) kaynağı bu bitkinin pembe renkteki çiçeklerinden ortaya çıkmaktadır şimdi sadece çiçektenmi ortaya çıkyor diye soracaksınız tabiki hayır diğer ballar gibi arılar yapmaktadır.

Vücudumuza faydası olduğu kadar zararları olduğunu bilmemiz gerekir. Deli balın faydalarını sayacak olursak; mide ağrılarına iyi geldiği bilinmekte alternatif tıpta bir çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmekte örneğin; bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı tedavsinde kullanılmakta ayrıca sinir sistemi, iskelet ve kalp kası merkezinde bulunan “grayanotoksin” maddesi ilginçtir dağ gülü çiçeğinin yapısında bulunmaktadır.

Bu çiçekten arıların yaptığı bal ise yapısında “grayanotoksin” maddesini bulundurduğu için çok faydalıdır. Evet yazımızın başında dediğimiz gibi çok faydalı olduğu kadarda zararlıdır isterseniz birazda deli balın zararlarından bahsedelim. 

Deli balın zararlarını sayacak olursak; Bilinen ''Grayanotoksinin'' yani deli bal hastalığı olarak bilinen çok tehlikeli hastalığa yol açmaktadır. Hastalığa yol açma nedeni ise çok fazla deli bal tüketimidir.

Deli bal nasıl tüketilir; 1 kaşık çay bardağından fazlası yukarıda bahsetmiş olduğumuz rahatsızlığa yol açar 1 çay bardağından fazlası çok etkili bir zehir olur.

Peki deli balı fazla tüketenlerde ne gibi belirtiler ortaya çıkar kısaca bahsedelim; Deli baldaki zehir direk kalbi etkilemekte deli bal zehirlenmesi etkisini dakikalar veya bir kaç saat sonra tükürük artışı ve kan basıncı, nabız düşmeye başlar.

Kişide şuur kaybına neden olarak gevşeme ve şiddetli tansiyon düşmesi sonucu zehirlenme ölümle sonuçlanabilir.

Yorumlar