Dalak Büyümesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Dalak insan vücudunda bulunan yumuşak dokulu organlardan biridir. Yumruk büyüklüğünde olan ve hemen midenin arka kısmında yer alan bu organ kanı süzme görevinden dolayı oldukça önemlidir.
Dalak Büyümesi Nedir?
Ayrıca vücudun koruma mekanizması içerisinde yer alan kan hücrelerinden zarar görenleri yok ederek, insan vücudundaki pek çok işlevi gerçekleştiren ancak yıpranmış durumda olan bakterileri de vücuttan atar.

Gündelik hayattaki pek çok enfeksiyona karşı bizleri koruyan beyaz kan hücreleri dediğimiz lenfositlerin üretim yerlerinden olan dalak, kırmızı kan hücrelerinin de depolandığı bir alan olmasından dolayı oldukça işlevsel bir yapıya sahiptir.
Dalak çeşitli enfeksiyonlar ya da rahatsızlıklar nedeniyle büyümeye başlar. Yumuşak yapıda olmasından dolayı kolaylıkla etkilendiği için dalak büyümesi kolaylıkla fark edilemeyebilir. Dalağın büyümesi bir süre sonra kan hücrelerinin giderek artmasına ve dalağın asıl görevlerini yerine getirememesine neden olduğu için insan hayatını tehlikeye sokan bir rahatsızlıktır.

Bu nedenle kişilerin dalak büyümesi belirtileri gördüğünde bir doktora başvurması gerekmektedir. 

Dalak Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Dalak görevlerine rağmen zaman içerisinde sürekli olarak enfeksiyonları ortadan kaldırmayı hedefleyen yapısından dolayı çeşitli mikroplarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenden dolayı da dalak;

• Siroz ve karaciğer rahatsızlıkları,
• Parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar,
• Bakteriyel enfeksiyonlar,
• Kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen hemolitik anemiler,
• Kan kanserleri,
• Metabolik bozukluklar,
• Karaciğer ve ya dalakta meydana gelen basınç ya da pıhtılaşma gibi durumlarda büyümeye başlar. 

Dalak büyümesi sıtma, veba türü hastalıkların yaygın olduğu ülkelerde daha sık görülmekle birlikte sürekli olarak bu bölgelere seyahat eden kişilerde de görülmektedir. Bununla birlikte hem karaciğerde hem de metabolizmada yaşanan sorunların bir araya gelmesi nedeniyle büyüme görülebilir.

Dalak büyümesi görülen kişiler eğer tedavi edilmezlerde dalağın çalışmasını aksatmasından dolayı daha büyük enfeksiyonlara karşı maruz kalabilirler. Bununla birlikte dalakta yırtılmalar meydana gelebilir. Bu durum ise kişilerin risk almasına neden olur.

Dalak Büyümesinin Tedavisi Nasıldır?

Dalakta meydana gelen büyüme sorunun önlenmesi için doktor tarafından kişilere teşhis koyulması gerekir. Kişilerde görülen dalak büyümesinin nedenleri araştırılarak sorunun kaynağının ortadan kaldırılmasına yönelik tedaviler uygulanabilir. Dalak büyümesi durdurulamaz seviyeye gelmişse kişilere ameliyatla tedavi uygulanabilmektedir.

Yorumlar