BOYUN AĞRISINA İYİ GELEN ŞEYLER NELERDİR?

Hayatı olumsuz etkileyen boyun ağrısı için evde neler yapılır evet yaptığım araştırmalarda incilmeler sonucu ortaya çıkan ağrıları evde yapılacak bazı yöntemlerle nasıl giderileceğini uzmanların önerilerini sizlere anlatacağım.
Boyun ağrısına iyi gelen
Bir çok faktör boyun ağrısına neden olabilir bunlardan bazıları uzun süre boynun sabit tutulması özellikle masa başı çalışanlarda bu durum yaygın olmaktadır. Ayrıca yanlış uyku pozisyonu, ters haraket kas incilmelerine neden olur boyun kasları hassas olduğu için cereyanda kalma gibi bu durumlarda ortaya boyun ağrısı çıkabilir.

Boyun ağrısı veya boyun tutulması nasıl geçer?, Evde yapılacak şeyler?

-Spor yapan kişiler ters hareket yaptığında boyun kaslarının bazıları incir sonrasında ortaya ağrı çıkar spor yapıldıktan sonra bu durum ortaya çıkmışsa yani vücut sıcakken yapacağınız şey ağrı yeni başlamışsa buz uygulayabilirsiniz ayrıca vücut soğuksa sıcak su torbası da uygulayabilirsiniz. Buz uygulaması kas ödemini çözmektedir, sıcak uygulama da ödemi çözerek kasların rahatlamasını sağlar.

-Sıcak uygulamak kaslara iyi geldiği için yapılması gerekenlerden en önemlisi diye biliriz peki sıcak uygulama teknikleri nelerdir örneğin, ütüyle ısıtılmış sıcak havlu, sıcak pedler ve sıcak su torbası işinizi görebilir.

-Boyun tutulmasına iyi gelen bir diğer yöntem ise sıcak duş alınmasıdır fakat sıcak duş aldıktan sonra kesinlikle saçları iyice kurutmak gerekir yoksa ıslak saçtaki su boyun bölgesine akarak kasların soğumasına ve kas spazmını artırarak ağrı dahada yoğunlaşa bilir yada yaptığınız bu yöntem hiç bir işe yaramaz.

-Evde yapacağınız bir diğer yöntem ise yastık kullanarak boyun ağrısını hafiflete bilirsiniz nasılmı boyun boşluğunuzu dolduracak bir şekilde yastığa yatınız dikkat edeceğeniz noktalar ise başınız aşşağıda ve yukarıda dengesiz kalmasın düz bir şekilde durmalısnız.

-Eğer spor yapıyorsanız ve boyun ağrınız var ise kesinlikle spora ara vermelisiniz aksi halde durumunuz dahada kötüye gidebilir. 

-Hareketsiz ve uzun süre sabit duruş boyun ağrısına neden olduğu için yavaş olacak şekilde boyun egzersizleri yaparak kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz.

-Masaj yaparak kasları gevşete bilirsiniz boyun bölgesine yapacağınız yumuşak bir masaj sizi rahatlatacaktır.

-Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçları doktor tavsiyesi üzerine alabilirsiniz fakat doktor tavsiyesi olmadan ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç alınmasını tavsiye etmiyorum ancak bildiğiniz ağrı kesici ilaçları içe bilirsiniz.

Peki boyun ağrısına karşı ne gibi önlemler alına bilir?

Yaz aylarında sık sık görülen boyun ağrısının bir nedenide klimadır. Klimalı ortamlarda bulunuyorsanız klimanın ortaya çıkardığı hava akımında kalmamaya dikkat etmelisiniz. Bir de açık kapı ve pencere önünde durmaktan kaçının yoksa cereyanda kalırsınız sadece boynunuz değil vücudunuzdaki başka bölgelerinizde tutulabilir.

 Bir diğer öneriler ise uzun süre sabit durmaktan kaçının ara ara pozisyon değiştirerek önlem almış olursunuz. Telefonla çok konuşuyorsanız kesinlikle kulaklık kullanarak konuşun eğer boynunuza sıkıştırarak telefonla konuşma alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı terk etmelisiniz.

Yorumlar