Bel altı boya nedir, Bel altı boyalı araç alınır mı?

İkinci el araç alacaklar mutlaka baktığı çoğu ilanda araçta bel altı boya, lokal boya, etek altı boyalı gibisinden notlarla karşılaşmakta fakat çoğu kişi bunların ne anlama geldiğini bilmez.
Bel altı boya nedir
İnternette arandığında açıklayıcı bir yazıya denk gelemez çünkü ben aradım açıklayıcı bir yazı bulamadım. Evet arkadaşlar bir tamirci kardeşi olarak sizleri bilgilendirmek için bu soruların cevabını detaylı şekilde anlatacağımki ikinci el araç alırken size yol gösterecektir.

Bel altı boyalı ne demek?
Aracın tavanı hariç her tarafı boyanmış demektir. Bunlar genelde kazalı araçlardır tavan hariç her yeri boyanmıştır.

Etek altı boyalı ne demek?
Aracın kapı çıtalarından alt tarafı boyanmış demektir. Büyük kazası olmayan başka nedenlerden dolayı aracın çıtalardan alt tarafı boyanmış olabilir.

Lokal boya ne demek?
Araçtaki bazı parçalarda oluşan çizikler için o parçanın tamamının boyanması demek. Ufak sürtünme veya çizilen parça değiştirmeden araçtaki ezilen veya çizilen bölgenin boyanmasıdır.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler
Evet araç almaya karar verdiniz arabadan da anlamıyorsunuz.  ilanlarda sık karşılaştığınız soruları yukarıda açıkladık bu soruların cevapları sizi aydınlatmıştır umarım. Şimdi sizlere bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Bel altı boyalı araç alınır mı?

Araç alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur aracın değişeni veya boyalı olması değil ağır hasarlı ve takla atmış olmasıdır. Ağır hasarlı araçta alınabilir fakat hasar'ın ne olduğu önemli eğer aracın şasesin'de sorun varsa o araç alınmaz. Günümüzde bir çok araç ağır hasarlı diye kayıtlara geçmektedir arabanın iskeletinde sorun varsa kesinlikle uzak durun kaporta her araçta değişen parçadır eğer yürüyen aksamında sorun yoksa alınabilir.

Çürük genelde yaşı ilerlemiş araçlarda ortaya çıktığı için genelde boyalıdır modeli 2005 den aşşağı araçlar genelde masrafı çok açan araçlardır daha çok genç araçlar tercih etmelisiniz yoksa başınız çok ağrır.

Özellikle İstanbul gibi büyük ve kalabalık şehirlerden araç alacaksanız 10 yaş grubu araçların mutlaka değişeni vardır. Motor önemlidir  kaportaya bakarak araç alırsanız iki gün sonra motor elinizde kalır sonra aracın yarı parası cebinizden çıkar.

Dediğim gibi arkadaşlar araç alırken önce takla, ağır hasar, şase ve motoruna önem verin kaportadaki ufak defek değişiklikler önemli değil mutlaka işi bilen bir ustaya göstermeden satın almayın derim.

Yorumlar

  1. Boya isi cidden buyuk sorun alirken ben takilmiyorum ama satarken zorlaniyorum cogu zaman

    YanıtlaSil

Yorum Gönder