VAZELİNİN SAÇA FAYDASI CİLDE, YÜZE FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Profin yağı olarak bilinen vazelin yarı katı yapıda ve çoklu hidro karbon karışımdan oluşan kimyasal içerikli bir maddedir.
VAZELİNİN SAÇA FAYDASI CİLDE, YÜZE FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?
Merhem olarak kullanılma amaçlı üretilmiş ve kozmetikte bakım ürünleri arasında yer alan bir ürün olarak kullanılmaktadır.

VAZELİNİN FAYDALARI

Hidrokarbon içeriğe sahip vazelin vücuda sürüldüğünde kolayca emilmekte kokusuz ve renksiz özellikte bir maddedir. Suda çözünmez ancak kloroform, benzen, terebentin diklorometon yağ ve karbondisülfit içinde eriyebilen özelliğe sahiptir.

Vazelin Nerelerde Kullanılır?

Antibakteriyel özelliğe sahip olan vazelinin birçok kullanım amacı bulunur ve yararlanılır. Cilt yanıkları, çatlaklar, kesikler için merhem olarak uygun şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda güneşten koruyucu özelliğe sahiptir. Günümüze 19. yüzyıldan gelen ve kimyager tarafından üretilmiş olan vazelin mineral yağlar ve mikrorelistalin yağlarını içerir.

Kozmetikte yerini birçok üründe alan vazelin ayrıca parlatıcı olarak kullanılan ürünlerde de katkı sağlamaktadır. Vazelin cilde yumuşaklık verir kurumayı önler. Ellerde ve ayaklarda oluşan sertliği alarak ayaktaki nasırların iyileşmesinde de yardımcı olmaktadır. Vazelin çok iyi bir yüz temizleyicidir. Cildinizi makyajdan arındırmak için vazelini pamuğa sürerek cildinizi temizleyebilirsiniz.

Vazelinin Saçlara Faydaları

Vazelin saçları besler ve nemlendirir. Saçların uzamasında yardımcıdır. Kuru saçlarda rahatlıkla kullanılarak saçların güçlenmesinde ve beslenmesinde yardımcı olur. Saçların yanı sıra kaş ve kirpiklerde dökülmeyi önlemektedir. Kirpik güzelliğini vazelin kullanarak sağlayabilirsiniz. Soğuk havadan dudak çatlamalarını önler ve parlaklık verir. Vazelin birçok amaçla faydalanacağınız bir üründür.

•    Cilt bakımı
•    Saç bakımı
•    Nasır tedavisi
•    Dudak bakımı
•    Kirpik ve kaş bakımı
•    Tırnak bakımı
•    Bebek bakım ürünleri

Vazelin Zararları Nelerdir?

Yoğun olarak kullanıldığında ciltte yaşlanmaya neden olabilir. Ciltte çok kullanılırsa toz kir gibi nesnelerin yüze yapışmasına ve akne sivilce gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Cilt üzerinde çok kullanılırsa meme kanserine yol açabilir. Vazelini rüzgarlı havada ve güneşte kullanmamak gerekir.

Direk güneş ve rüzgara çıkıldığında ciltte kararmaya neden olmaktadır. Bebeklerin ciltleri hassas olduğundan ciltlerinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kullanırken belli zamanlarda ve ölçülerde kullanmak doğru olur. Yerine göre ve ihtiyacınız doğrultusunda kullanacağınız için vazelinin zararlarını görmeden faydalanmanız mümkündür.

Yorumlar