SÜREKLİ MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Sürekli mide bulantısının bir çok nedeni vardır. Bu yazımda devamlı mide bulanmasının başlıca nedenlerinden kısaca sizlere bahsedeceğim. Eğer mideniz sürekli bulanıyorsa ilk yapmanız gereken doktora gidip muayene olmanız en doğru davranış olacaktır.
Sürekli mide bulantısı
Mide bulantısı çeşitli nedenlerden ortaya çıkar özellikle sindirim sistemi sorunları olan kişilerde ve gebelik dönemindeki bayanlarda sık ve yanında kusmada görülen rahatsızlıktır dediğim gibi doktora gidip sorunun neden kaynaklandığını öğrenmek ve doktorunuzun tavsiyeleri üzerine haraket etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sürekli mide bulantısının başlıca sebepleri nelerdir

Hamilelik başlangıcında ve hamilelik sürecinde sürekli mide bulantısı herkezde olan bir şeydir. Ayrıca bulantının yanında kusmalarda görülebilir.

Mide bulantısının bir diğer nedenide gıda zehirlenmesidir eğer son kullanma tarihi geçmiş gıda tükettiyseniz veya zehirlenmenize neden olabilecek gıda veya gıdalar tüketmişseniz bulantıyla birlikte kusmalar ortaya çıkar hatta yanınızdaki birisi konuşsa bile mideniz bulanır yani ses bile midenizi rahatsız eder mutlaka acil doktora gidilmesi gereken durumdur.

Stres bazı kişiler sitrese girdiğinde midesi bulanır eğer sizde stresli zamanlarınızda midenizin bulandığını çözmüşseniz derin derin nefes alarak bulantıyı giderebilirsiniz. 

Kullandığınız ilaç varsa eğer midenizin bulanması için bir neden olabilir. İlaçlar yan etki yapıyorsa mideniz kaldırmıyor demektir bulantıya neden olabilir ilaçlardan kaynaklanıyorsa eğer doktorunuza danışmanız gerekir.

Toplumda özelliklede bayanlarda sık görülen araç tutması sonucu sürekli mide bulantısı yaşayan çok kişi vardır. Eğer araç içinde bulantı ortaya çıkıyorsa doktora giderek araç tutmasına iyi gelen ilaç yazabilir.

Mide enfeksiyonlarıda mide bulantısına neden olan bir diğer sebeptir bulantının yanısıra kusmalarda ortaya çıkar.

Eğer migreniniz var ise migrende mide bulantısına yol açar şiddetli baş ağrısı sonrası kusma görülür ve kusma sonrası baş ağrısıda ortadan kaybolabilir.

Sindirim sistemi sorunları mide bulantısına yol açan en fazla nedenler arasındadır. Eğer sindirim sisteminizde problem var ise bulantıya neden olabilir.

Kokulara karşı hasas iseniz bulantı ortaya çıkabilir.

İç kulak iltihabı sonucu baş dönmesi ve mide bulantısı ortaya çıkabilir.

Bir çok hastalık mide bulantısına yol açabilir bazıları şunlardır; İleri aşama böbrek yetmezliği, psikojenik sebepler, safra kesesi taşı ve iltihabı, bağırsak tıkanması gibi rahatsızlıklardır.

Yani mide bulantısının bir nedeni yok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir eğer sizde sık sık mide bulantısı ortaya çıkıyorsa kesinlikle doktora gidip tedavi olunması gerekiyorsa tedavisi yapılmalıdır.

Yorumlar