SEPTİK ŞOK NEDİR?

Dünyada yaygın ve kalp krizinden daha fazla ölümlere neden olan Septik şok, kan zehirlenmesi sonucu ortaya çıkan şok türüdür.
Septik şok
Septik şok dünyada ölümlere yaygın olduğu ve en az bilinen hastalıklardan birisidir. Kısaca enfeksiyon sonucu kanın zehirlenmesi sonucu ortaya çıkan sinsi hastalık türü diyebiliriz.

Septik şok nedir?

Uzmanlar organların enfeksiyona bağlı çalışmasını engelleyen vücudun enfeksiyona karşı verdiği reaksiyon zinciridir şok tablosuna kadar gidebilmektedir.

Bağışıklık sistemi enfeksiyona karşı kontrolsüz ve aşırı yanıt vermesi vücudun dengesini bozarak organlara zarar verir. Zarar gören organlar düzgün çalışamaz ve ortaya Septik şok çıkar.

Hayati organların doğal fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu ölüm riski ortaya çıkar. 

Septik şok, sepsis (kan zehirlenmesi) kontrol altına alınmazsa dolaşım ve solunum sistemine büyük zarar verir. Kalp, akciğer, böbrek, karaciğer gibi organlarda organ yetersizliğine neden olur.

Aynı zamanda böbrek fonksiyonlarının bozulması, bağırsak felci, merkezi sinir sitemi tutulumu, kanda trombosit sayısının düşüklüğü ve yaygın damar içi pıhtılaşma olmaktadır.

Tüm dünyada yaygın olan kalp krizinden fazla ölümlere neden olan Septik şok fazla bilinmemekte daha çok çeşitli enfeksiyon, bakterilerin neden olduğu hastalık türü kan zehirlenmesi sonucu organların görevini yeterince yapamaması sonucu ölüm riskini artıran hastalıktır.

Yorumlar