Panama kanalı özellikleri ve kanal hakkında kısa bilgi

Panama kanalının yapım aşaması ilk önce Fransızlar tarafından başlamış ve Fransız şirketin kapanmasıyla yarım kalan kanalı ABD bitirmiştir.
Panama kanalı özellikleri ve kanal hakkında kısa bilgi
İlk 1 Ocak 1881'de Fransızlar tarafından yapımı başlayan panama kanalı 1914 yılında hizmete açılmış yapımı ABD tarafından bitirilmiştir.

Kanal yapım aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı çok sayıda çalışan hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden işciler genelde sıtma, sarı humma gibi hastalıklar ve büyük toprak kayması nedenlerden dolayı hayatlarını kaybetmiştir.

Hayatını kaybeden işci sayısı ise akıllara durgunluk verecek sayıdadır yani kanal yapım aşamasında hayatını kaybeden işci sayısı 27.500 dir.

Panama kanalı nerde inşa edilmiştir

Orta Amerika'nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan su yoludur.

Panama kanalı hangi kıtaları ayırır ve kısaca özellikleri nelerdir

Bu kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırır. Kanalın uzunluğu 77 Kilometredir. Kanal 9 saatte geçilmekte deniz seviyesinden 28 metre yukarıdadır. Kanalın yapımında çok uçuk rakamlar harcanmıştır bir nevi mühendislik harikası diyebiliriz.

Dünyanın en pahalı kanalı evet özellikleri ise indirgeç ve kaldırgaç sistemiyle yapılmasıdır. İndirgeç ve kaldırgaç sistemi sayesnde gemiler kanal içinde yavaş yavaş yükseltilir ve aynı yöntemlede diğer tarafa doğru indirilir. Bu sistem gemilerin kolay ilerlemesini sağlamaktadır.

Yapım aşamasında çok sayıda işcinin hayatını kaybetmesi panama kanalı durdurmamış herşeye rağmen sonuca ulaşılmıştır.

Yorumlar