Ömer Seyfettin kimdir, hayatı kısaca özet

Ömer Seyfettin Türk edebiyatında ayrı bir yere sahip önemli ismlerden birisiydi 36 yıl kadar kısa ömründe Türk edebiyat tarihine önemli katkılar sağlamış ve kısa hikayeciliği kurmuş ayrıca Türkçülük akımının kurucularından birisidir.
Ömer Seyfettin kimdir
Evet Ömer Seyfettin Türkçede sadeleşmeyi savunmaktaydı kısa sürede Türk edebiyatının önde gelen isimleri arasına adını yazdırmıştır.

Ömer Seyfettin kimdir hayatı kısaca özet

Babası: Yüzbaşı Ömer Şevki Bey
Annesi: Fatma Hanım

11 Mart 1884 yılında Balıkesir Gönende dünyaya gelen Ömer Seyfettin eğitimine mahalle mektebine başlayarak eğitim yılarına adım atmıştır babasının  görevi gereği Gönenden ayrılarak İnebolu ve Ayancıkdan küçük yaşta bir çok il dolaşarak sonra İstanbul'a geldi İstanbulda eğitim hayatına Mekteb-i Osmanî'ye de başladı ve kısa süre sonra babası subay olduğu için subay çocukları için açılan özel Askerî Baytar Rüştiyesi'ninsınıfına 1893 de kaydı yapıldı. 1896 yılında okulu tamamlayarak Kuleli Askeri İdadisi'ne yazıldı ve daha sonra ise Edirne Askerî İdadîsi'ne naklolarak eğitimine devam etti arkadaşı Enis Avni ile birlikte eğitim hayatına devam eden Ömer Seyfettin ilk şiirlerini Edirnede öğrencilik yıllarında yazmıştı. 1900 yılında İdadî'yi bitirdi ve İstanbul' döndü.

''Bilmeyenler için İdadî ne demek kısaca açıklayalım eskiden lise derecesindeki okullara verilen isimdir''. Evet 1900 de İdadî' yi bitiren Ömer Seyfettin tekrar İstanbul'a döndü ve Mekteb-i Harbiye-i Şahâne'ye başladı ve sonra İstanbulda şiirlerinin yayımlanmasıyla yayın dünyasına ilk adımını atacaktı İstanbulda Mecmua-i Edebiye dergisinde şiirlerini yayımlamaya başlamıştı. 1903 yılında Makedonya'da karışıklık çıktı ve bunun üzerine "Sınıf-ı müstacele" denilen bir hakla okulundan imtihansız mezun oldu. 

1903 yılında Mekteb-i Harbiye-i Şahane'den Piyade Asteğmen olarak mezun oldu ve 1911 yılında iki arakdaşıyla beraber Genç Kalemler dergisini çıkardı arkadaşları ise Ali Canip Yöntem ve Ziya Gökalp'idi. Genç Kalemler dergisinde ilk yazısı olan Yeni Lisan isimli yazısı Milli Edebiyat'ın başlangıç noktası olmuştur.

Ömer Seyfettin babası gibi orduda görev yapmaktaydı kendisini tamamen yazı hayatına verebilmek için ordudan ayrılma kararı almıştır tazmnat vererek ordudan ayrılmış fakat bu kısa süreli ayrılma olacaktı çünkü Balkan Savaşı başlamıştı ve savaşın başlaması tekrar orduya çağırılmasına neden olacaktı. Balkan Savaşında Yanya Kalesi'nde esir düşmüştür ve bu esaret bir yıl kadar sürmüştür.

Esaretten kurtulduktan sonra tekrar İstanbula dönerek Türk Sözü adlı dergide başyazar olarak göreve başlamıştır. 1914 yılında ise Kabataş Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yapmaya başlamıştı ve 6 Mart 1920'de hayata gözlerini yumdu.

Ömer Seyfettin kısa hayatında Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olmayı başarmıştır 36 yıllık yaşamında bir çok Balkan Savaşında esir düşmek gibi bir çok hadiseyle karşı karşıya gelsede yinede yazmaktan vaz geçmedi evet arkadaşlar sizlere kısaca Ömer Seyfettin'in hayatını anlatmaya çalıştık umarım beğenmişsinizdir.

Yorumlar

  1. Küçükken Ömer Seyfettin'in hikayelerini okurdum. Bu yazı sayesinde hayatını da öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder