Okaliptüs Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boyu 100 metrenin üzerine çıkan Dünyanın en uzun ağacı olan Okaliptüs inanamayacaksınız ama bünyesinde 200 ila 1000 litre su barındırmaktadır. 700 den fazla türü bulunmaktadır türleri yetiştirildiği iklime göre uyum sağlamaktadır.
Okaliptüs nedir, özellikleri
Familyası mersingiller ve geniş bir ağaçtır. Evet ilginç bir ağaç türü olan Okaliptüs kurutulmak istenen bataklıklara dikilerek bataklığın kurutulmasını sağlar.

Ayrıca sağlık açısından oldukca faydaları olan bir ağaçtır türleri Avustralya'nın ağaç florasında bulunmaktadır genelde yetiştiği yerler Avustralya, Yeni Gine ve Endonezya'da sık bulunan ağaç türüdür.

Okaliptüs faydaları

Sağlık açısından oldukca faydalı demiştik bakalım bu yararları nelermiş. Okaliptüs özellikle öksürük, bronşit ve sinüzite iyi geldiği bilinmekte ilaç firmaları Okaliptüs yağını şurup yapımında kullanmaktadırlar.

Başlıca faydaları şunlardır

Ağız kokularını, nezle, bronşit, öksürük, romatizma ağrıları, kas kasılmaları, balgam söktürücü, göğüs yumşatıcı ve üşütmelerden kaynaklanan ağrılara iyi geldiği söylenmektedir. Okaliptüs doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra içinde yağlar barındırır.

Bu uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına iyi gelir, kan basıncını arttırarak kanın çoğalmasını sağlar. Vücudumuza önemli yararları olduğu gibi aşırı kullanım zehirlenmelere yol açar. Nasıl kullanıldığını ve alınacak doz miktarını öğrenmeden kesinlikle tüketilmesi tavsiye edilmez kullanıldığında ise gözlere temas etmemelidir.

Evet bu yazımda Okaliptüs nedir, özellikleri ve faydaları nelerdir kısaca sizlere anlatmış olduk umarım işinize yarar merak edenler için resimde ekledik nasıl bir ağaç olduğunu göre bilirsiniz.

Yorumlar