Işık kirliliğinin nedenleri ve zararları nelerdir

İhtiyaç dışı yakılan ışıklar çevremizde ışık kirliliğine yol acmaktadır. İhtiyaç dışı yakılan ışıklar sadece çevre kirliliğine yol açmaz enerji israfınada yol açmaktadır.
Işık kirliliğinin nedenleri
Günümüzde ışık kirliliğine bir çok örnek verebiliriz mesela şehirlerde dükkan önlerine veya bir binaya asılan ışıklı reklam panoları.

Sokak lambalarıda ışık kirliliğine neden olmaktadır fakat sokak lambaları insanların gece gideceği yolu daha iyi bulmaları için yakılmakta bunun yanına güvenlikte ekleye biliriz.

Gece aydınlatmalarının faydası olduğu gibi zararlarıda vardır bize düşen görev gereksiz aydınlatmaları kapatarak enerji tasarufu yapmamızdır.

Işık kirliliğinin başlıca nedenleri

Gece; evlerden dışarı taşan ışıklar.

Park ve bahce aydınlatmaları.

Yol ve sokaklarda bulunan aydınlatmalar.

Binaların dış cephesine takılan aydınlatmalar.

Gereksiz bir çok aydınlatma ışık kirliliğine yol açar özelliklede sahil kenarlarındaki aydınlatmalar denizde yaşayan canlıları olumsuz etkilemektedir.

Işık kirliliğinin tanımı ise''Yanlış zamanda yanlış yerde, yanlış yönde ve gereksiz, fazla ışık kullanılması'' tanımı budur yani enerji israfıda diyebiliriz.

Işık kirliliği sadece kirliliğe yol aaçmamakla geceleri ortaya çıkan hayvanlarıda rahatsız etmektedir deniz kenarındaki yakılan aydınlatmalar deniz canlılarını olumsuz etkiler örneğin Deniz kaplumbağaları (Caretta carettaların) bu hayvanların yavruları aydınlatmalar yüzünden şaşırır ve yanlış yöne giderek hayatlarını kaybeder.

Işık kirliliğinin zararları maddeler halinde

1-Gece ortaya çıkan canlıların gidecek yönleri bulmalarını olumsuz etkiler.

2-Gök cisimlerinin görüşünü engeller.

3-Ekonomiye zarar verir.

Biz sadece bir kaç örnek vermiş olduk daha başka zararlarıda vardır isterseniz sıralamış olduğumuz maddeleri biraz açalım.

*Yakılan aydınlatmalar gök cisimlerini gözlemlemeyi etkiler şehirlerde ışık kirliliği çok olduğu için gece gök yüzüne bakınca yıldızlar açık ve net görülemez örneğin kırsal bölgelerde yani köylerde gök yüzüne bakıldığında yıldızlar açık ve net gözkmektedir.

*Evlerde yakılan lüzumsuz ışıklar başkalarını rahatsız eder birde enerji israfına yol açar gereksiz yanan aydınlatmalar kapatılması gereklidir.

*Doğal yaşamı olumsuz etkileyen ışıkları unutmamak gerekir bildiğiniz gibi gece yakılan aydınlatmaların çevresi canlılarla dolar doğal yaşamı bırakır ışığın çevresine ve ışığın olduğu bölgeye yönelir çoğu hayvana hayatını kaybeder.

*Gereksiz yakılan ışıklar ekonomiye zarar verir enerji israfına yol açar bir evde bütün odalardaki aydınlatmalar yanarsa elektrik faturası yüklü gelir normalde gereken odaların aydınlatması akılması gerekir aksi halde enerji israfına yol açılır.

Bir kaç öneri vereceğim gözle görülen bazı ışık kirliliğinin nedenleri ve zararlarını kısaca anlattım şimdi bir kaç örnekte gözle görülmeyen yani umursamadığımız boş yere yakılan enerji israfına örnek verelim. Mesela tv izlediniz tv yi kumandadan kapattınız ve bırakıp gittiniz televizyonun kırmızı ışığı küçük görülebilir fakat enerji harcamaktadır aynı şekilde bilgisayar gibi elektronik eşyaları kapatırken fişi çekilmesi enerji tasarufu sağlar.

Yorumlar