Emzirme anne ve bebekte ‘sevgi’ hormonu salgılıyor!

1- Emzirme ile oluşan anne bebek bağı:

    Bilim adamları emzirmenin bebeğin gelişimine katkı sağlamasının yanında, anne ve bebek arasındaki bağı da kuvvetlendirdiğini keşfetti. Çocuk bakım uzmanları uzun zamandır emzirirken yapılan ten tene temasın anne şefkatini güçlendirdiği hakkında çalışmalar yapmaktaydı.
anne sütünün faydaları
Bu çalışmalar doğrultusunda emzirme esnasında anne beyninin çalışmasıyla ilgili harika bir şey keşfedildi: ‘Sevgi hormonu’ oksitoksin’in emzirme esnasında da salgılandığı!

    Oksitoksin gibi bir kimyasalın vücutta böylesine salınımı, annelik duygularının gelişmesine; aşk, sevgi ve güven gibi kavramların bebeğe karşı oluşmasında etkili olur, böylelikle anne ve bebek arasındaki bağ kuvvetlenir.

    Beynin vücut ısısını, susuzluk, açlık, öfke ve yorgunluk durumlarını denetleyen badem büyüklüğünde bir parçası olan hipotalamusta doğal olarak üretilen güven ve kucaklama hormonu olarak da literatürde yer alan oksitoksin, seks ve cinselliği çağrıştıran davranışlar esnasında kadınlarda salgılanır ve güven duygusunu arttırarak, teşvik ve korkuyu azaltmaya yardımcı olur.

    Doğum sırasında kana salınan oksitoksin, anne sütünün üretimini tetikler ve emzirme esnasında beyni istila eder. Yeni doğum yapmış anne, tamamen değişen duygularıyla yeni hayatına kolaylıkla adapte olur. Emzirmenin doğum sonrası depresyonu diye geçen, postpartum depresyonun tedavisi üzerindeki olumlu etkisi de gözardı edilemez büyüklüktedir.

    Anne ve bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşumunu sağlamasına ek olarak emzirme, anne ve çocuk için yaşam boyu sağlıksal yarar da sağlar. Bazı çalışmalar anne sütünün bebeklerde enfeksiyon hastalıklarının daha az görülmesine neden olması ve emzirme eyleminin anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmesi nedeniyle emzirmenin ani bebek ölüm sendromu riskini (sids) azalttığını göstermektedir.
    Çalışmalar aynı zamanda anne sütü alan bebeklerin yaşam boyu aşağıda belirtilen durumlara karşı ek koruma sağlayacağını göstermiştir.

- Kalp krizi
- Obezite
- Egzama
- Astım ve alerji

    Anne sütü çocuğunuzun bilişsel gelişimini teşvik eder. Bunun yanında, anne için de emzirmenin oldukça fazla faydası vardır.

- Doğum kilolarından kurtulmak ve daha sağlıklı kilo verilmesini sağlar.

- Meme kanseri riskini azaltır.
- Diyabetli annelerin daha az insuline ihtiyaç duymasına neden olur.
- Oksitoksin sayesinde annelik duygusu gelişimine katkı sağlar.

Yorumlar