Zayıflama ilaçlarına dikkat! Zayıflama İlaçlarının Metabolizma Üzerindeki Etkileri

Zayıflama ilaçlarında alınan kaloriler, son derece düşüktür. Bunu yaparken, çeşitli yollara başvurulmaktadır. Diyet yapanlara önerilen aktivite, spor yapmaları ve bu yolla hareketin arttırılmasıdır.
Zayıflama ilaçlarına dikkat! Zayıflama İlaçlarının Metabolizma Üzerindeki Etkileri
Zayıflama ilaçlarında ise, hedeflenen düşük kalorili beslenmedir.

Zayıflama İlaçlarının Metabolizma Üzerindeki Etkileri

Zayıflama ilaçlarının birçoğu, metabolizma üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. İlaçlar, beyinde doyma hissi yaratan bölgeyi uyarmaktadır. Böylece bu ilaçları alan kişilerde, iştahsızlık sorunu oluşmaktadır. Ayrıca, bu ilaçlar, bağırsaklarda yağ çekme özelliğini azaltmaktadır. Metabolizmanın düzgün işleyen yapısını bozmaktadır.

Doyma merkezini etkileyen ve doyma hissini sağlayan, noradrenalin maddesi artmaktadır. Bu maddenin artışı, aynı zamanda kalp ritmini de etkilemektedir. Bu madde, sadece beyne bilgi taşımakla kalmamaktadır. Aynı zamanda, kalbe de ileti göndermektedir. Zayıflama ilaçlarının birçoğunun, kalbi etkileme unsuru bu şekilde oluşmaktadır.

Ayrıca, psikiyatrik problemlerin artışına da neden oldukları gözlemlenir. Özetlemek gerekirse başlıca yan etkileri:

•    Kalp ritmini bozması
•    Bazı ilaçların kalp kapakçığını bozması
•    Sinirlilik ve stres halleri
•    Uykusuzluk

Zayıflama İlaçları Sürekli Çözüm Sunabilir Mi?

Alınan kiloların pek çoğu, ilerleyen zamanlarda geri alınmıştır. Doğal zayıflama hapları diye geçen ilaçların da yan etkileri bulunmaktadır. En az zararlıları, yağ emilimini azaltma özelliği olan ilaçlardır. Alınan gıda maddeleri, midede parçalanmaktadır. Yağ içeriğinde olanlar, pankreas tarafından, yağ parçalayıcı enzimlerle eritilip, bağırsaklardan atılırlar.

Bu, metabolizmanın doğal bir işleyişidir. Bazı zayıflama ilaçları, bu işleyişi bozarak, yağ moleküllerinin parçalanmasını engeller. Bu şekilde, emilim olmadan direkt atılır. Bu durum, kişide yan etki olarak, gaz sancıları ve karın ağrısı şikayetlerine sebep olabilir. Zayıflama ilaçlarındaki etkinin, her zaman aynı hızda sürmediği gözlemlenmiştir. Kullanım süresince, azalan bir etki gösterdiği gözlemlenmiştir. İlaç kullanımı bırakıldığı zaman da tekrar kilo alımı görülmektedir.

Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin başvurduğu bu ilaçların, uzun süreli etkisi görülmemektedir. Özellikle, reklam içerikli ve abartılı ifadeler, ilaca talebi arttırmaktadır. Uzun süreli ve istikrarlı diyet programları, sağlıklı kilo vermede etkili yöntemlerdendir.

Diyete başlamadan önce, mutlaka bir diyetisyenden yardım almak önerilir. Gerekli vücut analizleri, ölçümleri yapılarak, kişiye özel, sağlıklı zayıflama reçeteleri verilecektir. Şayet, zayıflama ilaçları kullanılması gerekiyorsa, diyetisyenin önereceği ilaçları kullanmak önem taşımaktadır.

Yorumlar