Timsah ve timsahların özellikleri nelerdir

Nehir ve göllerin sinsi avcısı timsahlar boyları yaklaşık olarak 3-4 metreyi bulan ağırlıkları 2 ton kadar olan yetişkin timsah görülmüştür.
Timsah timsahların özellikleri

Timsahlar nerde yaşar

Ülkemizde yaşadığı nehir ve göller yoktur genelde Afrika, Amerika, Madagaskar, Asya ve Avustralya kıtaların da yaşarlar. Yaşamlarını suyun içinde geçiren bu hayvanlar karada da yaşamaktalar fakat karada uzun süre duramazlar.

Sürüngen hayvanların en büyüğü diyebiliriz ömürleri yaklaşık 80-90 yıl kadardır fakat derisi için avcıların kurbanı olmazlar ise uzun yıllar yaşamaktadırlar.

Avcılık yetenekleri ve güçlü çenesi sayesinde avını yakaladığında parçalar. Avlanma şekilleri ise nehir kenarlarında avlayacak hayvanın su içmeye gelmesini bekler ve avının dalgınlığından yararlanır yani hata yapmasını bekler zamanı geldiğinde yakalar timsah çenesinden kurtulan hayvan çok nadirdir kurtulsa bile fazla yaşamaz çünkü timsahın tuttuğu bölge zarar görmüştür.

Yanlız timsahlar avına hamle yaptığında tek hamlede yakaladı yakaladı yoksa tekrar gücünü toplayana kadar beklerler.

Vücut yapıları ve genel özellikleri

Alt çeneleri sabit, üst çeneleri hareketlidir ve 200 ton kadar basar.

Kalpleri dört odacıklıdır.

Vücutlarında karışık kan dolaşır.

Kalpte kirli ve temiz kan karışmaz.

Kalp çıkışında panizza kanalında karışır.

Yumurtlayarak çoğalırlar.

Timsah yavruları 2 aylık ken yanlız yaşamaya başlarlar.

Timsah göz yaşları dökme lafını bilmeyen yoktur nedeni ise timsahlar yavrularını tanımaz ve yerler bu sözde burdan gelmiştir.

Yorumlar