Mr (emar) nedir? ne işe yarar?

Çevrenizde bir çok kişide duyduğumuz Emar kelimesi ne anlama geliyor ve Emar nedir, ne işe yarar ve nasıl çekilir kısaca anlatmaya çalışacağım.
Mr (emar) nedir?
Türkçe duyduğumuz ve söylediğimiz Emar kelimesi Manyetik Rezonans Görüntüleme yani kısaltması MR ve MRG olarak bilinmektedir. Tıb dünyasında bir çok hastalığın teşhisi konulması için MR önemli bir yere sahiptir.

Peki Manyetik Rezonans Görüntüleme nedir, nasıl çekilir ve ne işe yarar

Rontgenin nasıl çekildiğini biliyoruz Emar da rontgenin kapalı hali ve geliştirilmiş üst düzey teknolojiyle donatılmış hali diyebiliriz.

Doktorların teşhis etmekte zorlandığı bir çok hastalıkta MR kolaylık sağlar.

Açık ve kapalı olarak ikiye ayrılır nedeni ise bazı kişiler kapalı alana giremez bu kişilere açık Emar uygulanır. MR, manyetik alanda vücuttaki hidrojen atomlarının yoğunlukları ve hareketlerine dayanarak vücut iç organlarının görüntülenebildiği bir görüntüleme yöntemidir.

MR, özellikle yumuşak dokuların görüntülenmesinde başarılı bir tanı aracıdır. Beyin, omurilik, eklem, karın içi organlar gibi yumuşak dokunun ağırlıkta olduğu bölgelerde kullanılması yaygındır.

Çekim süresi çekilen bölgeye göre değişim göstermekte yaklaşık 15 dk ile 75 dakika arasında sürmektedir.
Günümüzde her hastanede olmasada giderek yaygınlaşmaktadır. Zamanla her hastanede olacağına inanıyorum çünkü teknoloji her geçen gün artmaktadır.

Yorumlar