Kurbağaların özellikleri nelerdir

Kurbağalar omurgalı hayvanlar sınıfına girmektedir. Genelde sulak arazilerde göl ve nehirlerde yaşarlar azda olsa karada yaşayan türleride vardır.
Kurbağaların özellikleri
Kurbağalar ilginç canlılardır göllerde yaşayan türlerinin yavruları balık yavru suna benzer yumurtlayarak çoğalan canlı türlerinden dirler.

Evet bir çoğumuz kurbağalara elle dokunmuştuk ayrıca bu hayvanlara faz temas edince siğil çıkma riski vardır. Biz çocukluk döneminde kurbağa yakalayıp oynardık tabi o dönemlerde çocukluğun etkisi vardı.

Kurbağaların özellikleri

Bu canlılar omurgalı ve oldukca soğuk kanlıdırlar. Yumurtladıktan sonra yavruya bakmazlar yavrular kendiliğinden büyürler. Gelişim sırasında başkalaşım geçirirler yani yavru halleri tamamen balığı anımsatır.

Kalpleri üç odaçık olmakla kalplerinde temiz ve kirli kan taşırlar yani vücutlarında hem kirli hemde temiz kan vardır akciğerleri kirli kanı temizler.

Larva döneminde suda solungaç solunumu, ergin dönemde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar. Kurbağalar sulak, nemli bölgelerde yaşadıkları için çöllerde pek görülmez nadiren görülenler ise çöl kurbağası gibi yağmur yağdığında ortaya çıkarlar.

Yazımızın başında ilginç canlılar demiştik özellikle yavru ve erişkinliğe ulaşma esnası çok ilginçtir. Bir çok hayvan gibi bu canlılarında düşmanları vardır. Yani kısaca dünyada yaşayan her canlı gibi hayatta kalmak için yaşam mücadelesi vermektedirler.

Yorumlar