Kına nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Türk toplumun da ayrı bir yeri olan kına genel de özel günler de sık kullanılmaktadır. Özellikle bayanlar kınayı yoğun bir şekilde kullanmaktalar değilmi aileniz de veya çevreniz de kullanan kişileri görmüşsünüzdür.
Kına nasıl yapılır
Kına nasıl yapılır ve faydaları nelerdir sorusuna geçmeden önce aklıma gelen çocukluk yıllarımda büyüklerimden gördüğüm ve onlara özendiğim zamanları hatırladım.

Büyükler ellerine kına yaptığında bende kına sürerdim ellerime de çorap takarak yatardım o günler eskide kaldı neyse konumuza geçelim.

Kına neyden yapılır?

Kına nedir: Arabistan da yetişen kına ağacının yapraklarından yapılmaktadır ağacın yaprakları kurutularak toz haline getirilir ortaya kullandığımız kına çıkar.

Fayadaları nelerdir

Kına vücudumuza oldukca yararlıdır çilt çatlaklarını önleme etkisi var. Kına saçlara faydalımıdır? evet saçlara kına sürmenin nedeni saç derisini beslemesi ve kuvvet vermesidir ayrıca saçlara parlık verir fakat çok uzun süre kalmamalı çünkü sertleştiği için saçları kırma riski vardır.

Ayak kokusuna iyi geldiği bilinmekte eğer ayak kokusu ve mantar sorununuz varsa ayaklara kına çalarak kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Uyuz, egzama gibi kaşıntı rahatsızlıklarına iy igeldiği söylenmektedir. Kaşınan bölgeye kına sürülmesi kaşıntının giderilmesini sağlar.

Baş ağrısı için sirkeyle beraber kullanıldığında ağrının kısa sürede giderilmesine yardımcı olur.
Tırnak kırılmasına iyi gelir ve kırılmaları önler.

Ağız yaralarına ve çatlaklarına gargara yapıldığında iyi geldiği söylenmektedir çok meçbur kalmadığım sürece ben gargara yapamam=)).

Yara üzerine kına sürülürse kısa zamanda yaranın iyileşmesini sağlar nedenide yaranın üzerindeki nemi kurutmasıdır.

Kadınlarda rahim ağrılarına şifa verdiği söylenmektedir.

Kısaca kınanın başlıca faydalarını anlattık daha bir çok yararı olduğu bilinmekte ben fazla uzun olmasın diye özetledim şimdi eski insanların kınayı neden çok kullandıklarını daha iyi anladım özellikle cilde yararı çok değilmi saygılarımla.

Yorumlar