Kangal köpeğinin özellikleri nelerdir

Sivas yöresine ait olduğu iddia edilen adını sık sık duyduğumuz kangal köpekleri'nin özellikleri hakkın'da bilgiler yazacağım.
Kangal köpeklerinin özellikleri
Kökeni orta asya'dan anadoluya gelen türk boyları olduğu söylenmekte evet Sivas yöresiyle özdeşmiş köpek türlerin'den olduğu dünyaca bilinmektedir. Kangal köpekleri anlatılamaz yani tarifi zor olan çoban köpeğidir. Akıllı bir kangalın sürüsüne kurt yanaşamaz ve sürü emniyette olur. Bu köpeklerin en büyük özellikleri zeki olmalarıdır.

Köyde çobanlık yapan çok iyi bilir kangal köpekleri sürü yayılıma giderken ilk önden gider herhangi bir tehlikeye karşı sürüyü korur ve akşam sürü'nün eve dönüşünde ise kangal köpeği sürü'nün arkasından gelir yine sürüyü emniyete alır.

Çok zeki köpek olduğu'nu bu davranışları ortaya koymakta tabi bu hayvanların'da iyisi ve kötüsü vardır ben genel olarak özeliklerin'den bahsediyorum. İyi bir çoban köpeği arıyorsanız mutlaka kangal köpeği beslemelisiniz.

Günümüz'de sürü beslemek eskisi kadar yaygın olmasa'da halen köyler'de devam etmektedir. Hayvanlar içgüdüleri ile hareket ettiğin'den kangalların müthiş içgüdüleri vardır. Sahibine aşırı sadık hayvanlar'dır ve sahibine ait olduğunu düşündükleri herşeyi korurlar.

Yetişkin kangal köpekleri aslan kadar güçlü ve cüsselidir. Çocuklara karşı zararsız hayvanlardır. İçgüdüleri müthiş demiştik evet gerçekten öyle kadın ve çocuklara tehdit oluşturmazken kötü niyetli kişileri anlamakta zorluk çekmezler. Sahibine zarar verecek kötü niyetli kişilere karşı son derece koruyucudur.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme'sinde kangal köpeği hakkında şu sözlere yer vermektedir; Bu köpeklerin “aslan kadar güçlü” ve cüsseli olduğunu yazar. Evet Evliya Çelebi' kangalları tanıdığı için bu sözleri yazar.

Kangal köpekleri'nin başlıca özellikleri

Sahibine karşı koruyucu ve sahibi kızınca çocuk gibi masumdur.

Aile fertlerine karşı kadın ve çocuklara karşı koruyucudur.

Çakal, kurt gibi sürüye tehdit oluşturan hayvanların üstesinden gelir.

Zeki hayvanlardır zeka düzeyleri yüksektir. Sadık ve güvenilirdir sahibine ve ailesine zarar vermez.
Kangal yapacağı görevi anlar ve dikkatlidir.

Koruyucu olması sahibine güven verir kurt, çakal ve tehlike oluşturan insanlara karşı etkili silahtır.
Oldukca hızlı ve çeviktirler. Kangal köpeklerinin en büyük özellikleri ise içgüdüleri'nin kuvvetli, çok cesür, cesaritli, asaletli olmasıdır.

Günümüz'de şehirlerde kangal besleyene rastlamak mümkün ancak bu insanların bu hayvanları dövüştürüp para kazanma amacın'da kullanırlar ben bu insanlara karşıyım her ne kadar dövüşcü hayvan olsalar'da dövüş amaçlı kullanmaları normal değildir.

Yorumlar