GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Genel anlamda bakıldığında en fazla görülen baş ağrısı tipidir. Fakat buna rağmen ağrının neden olduğu konusunda uzmanlar tam net bilgi sahibi olamamaktadır. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir. Gerilim tipi baş ağrısında kişi kafasının adeta bir şeyin arasına alınıp sıkıştırıldığını ve bu baskının sürekli arttığı hissine sahip olur.
GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?
Konunun uzmanları bu ağrının depresyon, endişe durumları (anksiyete), stres veya da yaralanma gibi durumlar sonucu ortaya çıkabileceğini söylemektedir. Gerilim tipi baş ağrısı doğru tedavi uygulandığı takdirde sonlandırılmaktadır.

Gerilim tipi başa ağrısından kurtulmak için yapılacaklar,

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Yukarıda kısaca ağrının tipi hakkında bilgi verdiğimiz gerilim tipi baş ağrısı yaşıyor ve bu ağrıdan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız aşağıda yazdıklarımızı uygulayarak bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. Gelelim yapılacaklara;

1)   Ağrı kesici alın: Aspirin, İbuprofen ve Asetaminofen alabileceğiniz ağrı kesicilerin başında gelir. Yalnız burada atlanılmaması gereken nokta asla tavsiye edilen miktardan fazla ilaç alınmaması gerektiğidir. Ağrı kesilmediği takdirde en azından ilaç alımı aralıklarla yapılmalıdır.İlaç alırken dikkat edilmesi gereken diğer noktaları da kısaca sıralamayı uygun gördüm,

•    Karaciğer ile ilgili sorununuz varsa yüksek dozda ve uzun süreli ilaç almamaya dikkat edin.Ayrıca uzun süre ilaç alımının karaciğere zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

•    Alkolle birlikte kesinlikle ilaç alınmamalıdır.

•    Kafein içeren içecek ve yiyecekleri az miktarda tüketmeye özen gösterin.

•    Her gün ilaç almak hem vücudunuzun dengesini bozacağından hem de bir süre vücudunuz ilaca alışacağından uzun süreli geçmeyen baş ağrılarında mutlaka bir doktora görünün.

2)   Reçeteli ilaç kullanımı: Yukarıda saydıklarımızı yaptığınız halde gerilim tipi baş ağrınız geçmiyorsa ve kullandığınız reçetesiz ilaçlar fayda etmiyorsa doktorunuz size daha güçlü ve reçete ile satılan ilaçlar önerebilir. Piroksikam, İndometasi, Naproksen tarzı ilaçlar gerilim tipi baş ağrısı ilaçlardır.Bu tip ilaçları temin edip kullanabilirsiniz.

Fakat daha öncede bahsettiğimiz gibi bu ilaçların karaciğer ve kalp üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle bu tarz ilaç kullanımında mutlaka doktorunuz tavsiye ettiği dozlarda almalı ve doz aşımında bulunmamalısınız. Ayrıca ilacın yan etkilerini mutlaka okumalı veya doktorunuzdan bu konuda bilgi almalısınız. Şayet her hangi bir yan etkisini fark ettiğinizde ilaç alımını derhal bırakmalı ve doktorunuza bu konudaki şikayetlerinizi belirtip destek almalısınız.

3)   Akupunktur tedavisi: Akupunktur vücudun belirli noktalarına iğne batırarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.Vücudun belli noktalarına batırılan iğneler sayesinde elektriklenme olması sağlanarak kan akışı hızlandırılır. Bu sayede yaşanan gerginlik ve stres ortadan kaldırılarak vücuttan atılmış olur. Akupunktur yönteminin gerilim tipi baş ağrısını ortadan kaldırdığı kanıtlanmış bir gerçektir. Tabi ki burada atlanılmaması gereken nokta Akupunktur tedavisinin bu konuda sertifikası olan uzman kişilere yaptırmak gerektiğidir.Aksi durumlarda yarardan çok zarar da getireceğini aklınızdan çıkarmayın.

4)   Masör desteği: Yapılan araştırmalar sonucu konusunda eğitim almış masörlerin yaptığı masaj teknikleri sayesinde kronik ve gerilim tipi baş ağrılarının sona erdiği görülmüştür. Bu nedenle Kayropraktik lisansa sahip bir masaj salonuna giderek buradaki masörlere masaj yaptırarak gerilim tipi baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

5)   Tıbbi masaj tedavisi: Tıbbi masaj tedavisi normal masajlardan biraz daha farklıdır. Boyun ve omuzlara uygulanan bu yöntemle gerilim tipi baş ağrınızın geçmesini hatta oluşmasını engelleyebilirsiniz. Tıbbi masajla ilgili doktorunuza danışarak size uygun olup olmadığı konusunda fikir almalı eğer uygun görürse bu yönteme ondan sonra başvurmalısınız.

Yorumlar