Boyun tutulması nasıl geçer?

Sabah uyandınız boynunuzu sağa sola çeviremiyorsunuz boynunuz tutulmuş demektir. Gün içinde bir çok neden boyun tutulmasına neden olabilir özellikle cereyanda kalınması tehlikelidir.
Boyun tutulması nasıl geçer?
Hani büyüklerimiz der yel girdi galiba evet yel dedikleri cereyanda kalmak çalşıtığınız yerde veya evinizde pençere veya kapı açıksa hava akımının ortasında kalmışsanız ve ayrıca pencere acık uyumuşsanız tutulmaya neden olabilir.

Boyun tutulması kas ve dokuların sıkışması sonucu ortaya çıkar bu durumda kişi boynunu oynatmakta zorluk çeker zorla çevirmeye kalkarsa acı duyar.

Evde yapacağınız bazı uygulamalar boyun tutulmasına iyi gelir kısa sürede atlatmanıza yardımcı olur. Sizlere yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladım lütfen yazımızın devamını okuyalım.

Boyun tutulmasının başlıca nedenleri

Dik pozisyonda sürekli başımızı dik tutma, bilgisayar başında çalışanların sabit tutmaları, yatakta ters yatma, ani haraket, darbe, stres gibi etkenlen boyun tutulmasına neden olabilir.

Boyun tutulması nasıl geçer ve ne iyi gelir

Doktorlarında önersiği boyun egzersizleri tutulmaya ve tutulma oluşumunu engellemekte ve iyi gelmektedir. Başımızı yavaşca önce sağa sonra sola ve yukarı aşşağıya haraket ettirerek egzersiz yapılabilir.

Boyun kaslarını gevşetmek için bir diğer yöntem ise sıcak ve soğuk uygulamaktır. Boynu tutulan kişi sıcak suyla banyo yapabilir.

10 dakika kadar sıcak suda beklemek iyi gelecektir. Sıcak su torbası ve soğuk su torbası ile tutulan bölgeye kompres yaparak ağrılı bölgedeki laktik asit birikimini dağıtmaya yardımcı olur. Masaj yapılarak kasların gevşemesi sağlanabilir.

Eğer uzun süreli ve sık sık tutulmalar oluşuyor ise keainlikle dktora gidilmesi gerekir ihmale gelmez.

Yorumlar