Ayak Kokusu Neden Olur, Gidermenin Yolları Nelerdir

Kendimden bahsedersem ayaklarım çok kokardı işten eve gelince veya bir misafirliğe gittiğimde bu beni çok rahatsız ediyordu tabi aynı ortamdaki insanlardan bahsetmiyorum bunu siz düşünün. Ama artık ayaklarımda kokudan eser kalmadı ayakkabı tercihimi deriden yana kullandım vede ayaklarımı ıslak terli tutmamaya çalışıyorum. Bu yöntemleri deneyin derim ve artık kurtulun ayak kokusundan saygılar.
Ayak Kokusu Neden Olur

Ayak kokusu nedenleri ve nasıl önlenir

Ayak kokusunun başlıca sebebi ayakkabı seçimidir.ayakkabınız koku yapıyordur uçuz kalitesiz ayakkabılar ayak sağlığımız için tehlikelidir koku yapmayan ayakkabıları deneyin derim.

Ayakları kuru tutmaya özen gösterelim. ayaklarınızı terli tutmamaya özen gösterelim. Ayaklar terli olduğunda bakteriler ile etkileşimleri daha kolay olur ve bu durum kokuya sebep olur ayaklarımızı kuru tutmalıyız.

Ayak kokmasının bir diğer sebebi de genetik olmasıdır. Stres, kilo, kullanılan ilaçlar ve hormonal değişiklikler de vücudun daha fazla ter üretmesine sebep olabilmektedir.

Peki Ayak Kokusunu Gidermenin Yolları Nelerdir

*Ayak bakımına dikkat etmeliyiz bakteri seviyesini minimum seviyede tutmak için ayak bakımı alışkanlık haline getirmeliyiz.
*Her gün ayaklar ılık suda orta sertlikte bir sabun kullanılarak yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır.
*Çorap larımızı günlük değiştirmeliyiz. Ayaklar sık sık pudralanmalıdır.
*Ayak parmak araları ve tabanı kontrol edilmeli, mantar enfeksiyonu gözlemlendiğinde doğru tedavi uygulanmalıdır.
* Naylon çorapların ayaklarımıza zararı vardır kesinlikle tercih etmemeliyiz.Çorap tercihi nasıl olmalı; özellikle kalın, pamuklu ve yumuşak çorapları kullanmalıyız.
*Ayakkabı tercihi nasıl olmalı; deriden veya ayaklarınızın nefes almasını sağlayan malzemelerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmeli.
*En az 2 çift ayakkabı kullanınız aynı ayakkabıyı iki günden fazla giymeyelim, her giyimden sonra 24 saat havalandırılmalı ve koku kaybolmazsa ayakkabılar atılmalıdır.
*Ayakkabınızı 3-4 günde bir değiştiriniz 2 çift ayakkabınız var diyelim 1 çiftini 4 gün giyelim devamlı değiştirelim.

Bu önerilere dikkat edersek ayak kokusundan kurtulabiliriz. Eğer ayağımızın kokusu gitmiyorsa uzman bir hekime başvurarak muayene olmanızda fayda vardır.

Hiç yorum yok