AYAK KOKUSU NEDEN OLUR? AYAK KOKUSUNDAN KURTULMANIN YOLLARI

Ayak kokusu özellikle ayaklarımızın çok terlediği veya yaz aylarına girerken kapalı ortamlara çok giren ayaklarda çok büyük problemlerdir.
AYAK KOKUSU NEDEN OLUR? AYAK KOKUSUNDAN KURTULMANIN YOLLARI
Ayak kokusunun engellenmesi için öncelikle metabolik olarak bir problem olup olmadığını tespit etmek gerekir.

Eğer ayakkabılarımızın doğal deri değilse buna da dikkat etmemiz gerekir. Sentetik kullanılan ayakkabılar ayakkabılarımızın iyi havalanmasına imkan vermediği için içerisinde terlemeyle ortaya çıkan bakterilerin parçalanarak daha hızlı bir şekilde ortamda yerleşmesine ve daha çok ayak kokusunun ortaya çıkmasına olanak sağlar.

Aslında terlemeden ziyade ayak kokusuna neden olan terleme sonucunda ortaya çıkan bakterilerin parçalanması ayak kokusuna neden olur. Bizim yapmamız gereken ayakkabılarımızın içerisinde bulunan ayaklarımızın terlemesini kontrol altına almaktır. Ancak tamamen ayak terlemesini yok etmek doğru bir şey değildir. Ama ayak terlemesini olması gereken seviyeye indirmek sağlığımız açısından önemlidir.

Ayak Kokusundan Kurtulma Yolları

Ayakkabımızın içerisinde oluşan kötü kokudan nasıl kurtuluruz? İnsanların büyük bir kısmının ayak kokusu ile sorun yaşadığını biliyoruz. Peki ayak kokusundan kurtulmak için ne tür çözümler bulunur?  Ama endişelenmeyin.  Yapılacak bazı basit yöntemler sayesinde, ayak kokusundan tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun için ilk etapta kaliteli ayakkabı ve kaliteli çorap giyilmesine de önem verilmelidir. Ayakları her zaman havalandırmak ise bir diğer önemli noktadır.

Peki nasıl kullanacağız? Ayakkabının iç kısmını bir kaşık yardımıyla maddeyi ayakkabınıza yerleştirin. Bir gece boyunca ayakkabınızı bekletin. Sabah kalktığınızda ayakkabılarınız yenilenmiş olacaktır. Bir diğer önerimiz bir o kadar enteresan olmakla birlikte bir o kadar da etkilidir.

Yapmanız gereken şey birkaç yaprak adaçayını ve birkaç lavanta filizini ayakkabınızın içine koymaktır. Ardından ayakkabılarınızı balkona çıkartın ve sabaha kadar bekletin. Bir diğer yöntem ise sakın portal greyfurt ve mandalina kabuklarını çöpe atmayın. Bu kabukları ayakkabınızın içerisine koyun ve bir gece boyunca bekletin.

Bir diğer yöntem ise çay ağacı yağıdır. Bu yağı doğal ürünlerin satıldığı dükkanlardan bulabilirsiniz. Pahalı bir ürün değildir ve ayak kokusunu önler. Çay ağacı yağını doğal ürünlerin satıldığı dükkanların yanında eczanelerde de bulmanız mümkün.

Yorumlar