Atom nedir, ne demek

Bazı maddeler gözle görülmektedir bazı maddeler ise gözle görülmez mikroskop yardımıyla görülür.
Atom kelimesini çok duymuşuzdur özellikle ülkelerin atom bombası yapıp tehdit unsuru olarak kullanması bilinmektedir. Evet atom çok küçük ve gözle dahi görülmez fakat büyük tehlike yarattığıda ortada.

Siz değerli öğrenciler bu yazımda sizlere kısaca atom nedir özetle açıklayacağım çok uzun yazıların okuyan kişiyi sıktığını biliyorum daha çok kısa ve öz yazılar tercih edilmektedir.

Atom nedir, ne demektir

Gözle görülmeyen ancak mikroskop yardımıyla görülen maddenin en küçük yapı taşına atom denmektedir. Yani maddenin en küçük yapı taşıdır. Bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle mikroskop larla görülmekte ve mikroskoplarla dahi görülemeyen çekirdek faliyetleri bulunmaktadır.

Bu atom parçaçıkları çekirdek ve etrafında dönen nötron ve protonların itme çekme kuvvetleri ile maddenin özünü oluştururlar.

Evet bir çok kimyasal silah atom sayesinde yapılmaktadır kim bilir belki bir gün gün insanlığın sonu da olabilir.

Canlıların hayatı için kesinlikle atom dan yapılan silahlardan uzak durulması gerekir. Şunuda belirtmeden edemeyeceğim ülkeler atom bombaları üretirken bizimde onları izlememiz doğru değildir bizde üretmeliyizki onlarda bizlerden korksun değilmi.

Yorumlar