ZİKA VİRÜSÜ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ VARMIDIR?

Bu aralar adını sık duyduğumuz zika virüsü nedir ve başlıca belirtileri nelerdir bahsedeceğiz. Zika virüsü hakkında en son izlediğim haberde Birezilya da yeni doğan çocukların kafasının normalden küçük olduğu ve çocuklarda zeka geriliği ve ölümlerin arttığını duymuştum.
Zika virüsü nedir, belirtileri
Zika virüsü en çok Orta ve Güney Amerika bölgelerinde görülmekte ABD terörden sonra en çok ölümlere neden olan zika virüsüdür. Zika virüsü Brezilya’nın ardından Kolombiya, Venezuella, Puerto Rico, Honduras ve Meksika’da da görüldü. Hastalığa şimdiye kadar 21 ülkede görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Zika virüsü nedir

Özellikle hamile kadınlara bulaşmaktadır yenidoğan bebeklerde beynin yetersiz gelişimine yol açabilen 'mikrosefali'ye (küçük kafa) neden olabilmektedir.

Anomaliye yani yeni doğan bebeklerin kafalarının normalden küçük olması anlamına gelen mikrosefali ile doğmalarıdır. Mikrosefali genellikle bebeklerin zeka özürlü olmasına neden olmaktadır. Sivri sineklerin insanları ısırması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Zika virüsünü taşıyan insandan bir başka insana geçip geçmediği şuan bilinmiyor. Bilindiği kadarıyla virüsü taşıyan kişiyi ısıran sivri sineğin virüsü taşıyıp başkasını ısırdığında bulaşmasıdır. Yani şuan taşıyıcı ve hastalığı bulaştırmayı sivri sinekler yapıyor.

Virüsün belirtileri neler?

Bu virüsün belirtileri grip hastalığına benzemektedir başlıca belirtileri; Ateş, kaşıntı, eklem ağrısı, gözlerde kızarma ve göz nezlesidir.

Ayrıca hafif belirtileride şunlardır; Kas ve baş ağrısı, gözlerin arkasındaki acı ve kusmadır. Belirtiler çok nadir ciddileşebilir genelde hafif ve birkaç gün ile bir hafta arası sürmektedir. Belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora gidilmelidir.

Günümüzde halen her hangi bir tedavisi yoktur diğer hastalıklar gibi aşısıda yoktur. Uzmanlar zika virüsü aşısının bulunması en az 10 yılı aşabileceğini söylemektelerdir.

Zika virüsünün tedavisi varmıdır?

Henüz kesin bir tedavisi yoktur hastalığın ortaya çıktığı yerlerde korunmak için sivri sineklerden uzak durulması gerekir belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Yorumlar