TIRNAK ÜZERİNDEKİ MAVİLİK, MORLUK VE TÜMSEK NE ANLAMA GELİYOR?

Tırnaklarınızın rengi, sizlerin vücudunuzda oluşan enfeksiyonları ve hastalık belirtilerini gösterdiğini hiç duydunuz mu? Vücudunuzda oluşan çeşitli hastalıkları sizlere haber veriyor.
TIRNAK ÜZERİNDEKİ MAVİLİK, MORLUK VE TÜMSEK NE ANLAMA GELİYOR?
Tırnaklarınızın rengi eğer soluk bir renkteyse anemi olma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar anemi hastalığının vücudumuzda bulunması gereken en temel değerlerden olan demir eksikliğinden meydana geldiğini savunuyor. Bu da cildin ve tırnakların daha soluk bir renkte  olmasını sağlıyor. Demir eksikliğinden kurtulmak için yemek yerken daha çok sebze içerikli besinler tüketmemiz uzmanlar tarafından öneriliyor. Yine et demir bakımından zengin yiyecekler arasında yer alıyor.

Tırnaklardaki Vitamin Eksikliği Nasıl Geçer?

Siz de yemekleriniz de sebzeye ve kuru baklagillere ağırlık verin ve vücudunuzun ihtiyacı olan demir eksikliğini tamamlayın. Eğer tırnaklarınız sararmış ise mantar enfeksiyonların bir göstergesi olması mümkün. Mantar enfeksiyonlarını yüzeysel ilaç tedavisi kısa zaman içinde maalesef iyileştirmiyor.

Bu durumda sizlerin ilgili hekime danışmanızı öneriyoruz. Genelde tırnaklarınız da çukurlaşmalar görüyorsanız bu büyük ihtimal sedef hastalığının bir belirtisidir. Sedef hastalığına yakalanan insanların tırnaklarında hücre kümelenmeleri oluşur. Bu sebeple ilgili hekime danışmanızı ve tedavi planınızı yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca çukur tırnak karaciğer ve kalpte oluşan bazı hastalıkların belirtisi olabileceğini de uzmanlar söylüyor.

Sağlıklı İnsan Tırnağı Nasıl Olur?

Eğer sağlıklı tırnaklara sahipseniz sağlıklı bir insansınız demektir. Tırnaklar birçok şeyi önceden bizlere haber verir. Tırnaklarınız da mavilik ya da morluk görmeniz bir kalp hastalığınızın olduğunun habercisi olabilir. Tırnaklarınızın üzerinde eğer ki tümsek bulunuyorsa bu büyük ihtimal solunum yollarınızda bir problem olabileceğinin bir göstergesidir.

Tırnaklarınız da herhangi bir şekil bozukluğu, mavilik, tümsek, matlık hissediyorsanız derhal ilgili hekimlere başvurmanızı öneriyoruz. Tırnaklarınızı kesinlikle ihmal etmeyin. Tırnaklarınıza kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının. Özellikle kadınlar tarafından kullanılan ojeler ve diğer kimyasal boyalar tırnaklarımıza oldukça zarar vermekte ve bu zarar vücudumuza uzun vadede hem de kısa vadede olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar tarafından bu tip maddelerin tırnaklarımızdan uzak tutmamız gerektiği açıklandı. Siz de  tırnaklarınız da yukarıda saydığımız herhangi bir renk bozukluğu hissediyorsanız derhal ilgili hekime başvurun.

Yorumlar