Saçların Yağlanmasına Karşı Bitkisel Öneri

Saç yağlanmasına karşı, bitkisel tedavi yöntemlerinin tercih edilme oranı, artış göstermektedir. Bunda en büyük etken, kullanılan bakım şampuanlarının içeriğindeki kimyasallardır. Hiçbir yan etkisi olmayan bitkisel yöntemler, saç derisine ve insan sağlığına zarar vermemektedir.
Saçların Yağlanmasına Karşı Bitkisel Öneri

Saçların Yağlanmasına Sebep Olan Faktörler

Saçların yağlanmasına sebep olan faktörlerin başında, E vitamini eksikliği gelmektedir. Bunun dışında, sebep olan faktörler de şu şekildedir:

•    Genetik faktörler. Aileden kalıtım yoluyla geçebilmesi.

•    Saça sürülen krem ve şekillendiriciler. Uygulama bittikten sonra, yeterli derecede temizlenmemesi

•    Saçın çok uzun olması sebebi ile çok fazla yağ salgılanması.

•    Saçların uygun sürede yıkanmaması

•    Seçilen saç ürünlerinin kalitesiz olması

Saç Yağlanmasını Engelleyecek Birkaç Bitkisel Öneri

 Saç yağlanmasını önlemeye yönelik, birkaç bitkisel yöntemi vermek gerekirse:

Saç Yağlanmasını Önleyici Bakım
Lavanta ile yapılan saç bakım küründe, üç su bardağı su içine, bir tutam lavanta katılır. Bu karışım, ocakta kaynatıldıktan sonra, süzülür. Sonra ılınması beklenir. Temiz olan saç diplerine, temiz bir pamuk yardımı ile masaj yaparak sürülür. Yaklaşık yarım saat bekletildikten, sonra saçlar durulanır.

Elma Sirkesi İle Yapılacak Bakım Kürü
Saç yağlanmasına karşı yapılacak bakımlar içerisinde, en kolay olanıdır. Saçlar yıkandıktan sonra, çeyrek su bardağı elma sirkesi ile saçlara yedirilir. Ardından tekrar durulanır. Bu uygulamanın, en fazla haftada iki sefer yapılması önerilir.

Bazı Bitkisel Yağlar Saç Yağlanmasına Çözüm Olabilir
Bu bitkisel yağlara en güzel örnek, jojoba yağıdır. İyice yıkanmış saç diplerine, uygulanan jojoba yağı, bir müddet saçta bekletilir. Ardından iyice temizlenir. Düzenli kullanımı halinde, saç yağlanmasına çözüm olabilecektir.

Saç yağlanmasını önlemek adına, birkaç bitkisel yöntem, yukarıda verilmiştir. Bunlardan hariç, yağlanmayı önleyici, bazı metotlar da bulunmaktadır. Saçları sürekli bağlamak, yağlanmanın artmasına sebep olacaktır. Saç kremini fazla sürmek, yeterince durulamamak ta bir başka etkendir.

Ayrıca, çok fazla saç şekillendirici aletlerin kullanılması. Bunlara en güzel örnek, fön makineleri ve maşalardır. Saçın her gün yıkanmaması, iki günde bir yıkanması önerilir. Gerektiğinde, E vitamini takviyesi alınması da saç yağlanmasını önlemek için alınacak tedbirler arasındadır.

Yorumlar