HAVYAR NEDİR? NASIL ELDE EDİLİR? ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Havyar, özellikle mersin balığından elde meze olarak kullanılan balık yumurtasıdır. Halk arasında balık yumurtası olarak bilinir.
HAVYAR NEDİR? NASIL ELDE EDİLİR? ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?
Fakat her balık yumurtası havyar olarak yenmez. Her balıkta olmayan bu balık yumurtalarının maliyeti de yüksektir. Taze olarak elde edilmesi gerekir. Bu nedenle fiyatı oldukça yüksektir. Lüks tüketim maddeleri arasındadır. Meze, salata ve kanepe türü gıdalarda kullanılmaktadır. Özellikle lüks davetlerin baş tacı olarak bilinir.

Havyar Nasıl Elde Edilir?

Havyar, mersin balığı ve çiroz cinsi balıklardan elde edilir. Kalitesi de hangi balıktan alındığına bağlı olarak değişir. Havyarın kalitesinde yumurtası alınan balığın tutulduğu denizde önemlidir. Havyarın kalitesi fiyatını da belirler.

Kalite arttıkça havyar fiyatı da artmaktadır. Havyarı elde etmek için öncelikle balıkları canlı olarak tutmak lazım. Balıkların canlı olması çok önemlidir. Canlı olarak yakalanan balıkların karnından yumurtası alınarak balığın karnı tekrar dikilir ve balık canlı olarak tekrar denize salınır. Balıklar canlı olarak yakalandığı için bir balıktan birkaç kez havyar elde etme imkanı vardır.

Havyar Çeşitleri Nelerdir?

Havyarın en değerli çeşidi belugadır. Oldukça pahalı ve kıymetli bir havyardır. Diğer havyar türlerine göre daha değerlidir. Havyarların çeşidi yumurtanın büyüklüğüne göre sınıflandırılır. Diğer bir çeşidi ise kalugadır. Kaluga da yine çok kaliteli havyarlar arasındadır. Fakat beluga kadar değildir. Çap olarak belugadan küçüktür.

Havyarın Faydaları Nelerdir?

•    B 12 açısından oldukça zengindir. Bir kişinin günlük b 12 ihtiyacı havyar ile karşılanabilir.

•    Tam bir bağışıklık sistemi dostudur. İçinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile bağışıklığı güçlendirir. Bunun yanı sıra cilt sağlığınızı da destekler.

•    İçinde bulunan çinko ilaçlarda öksürük giderici etkiyi arttırmak için kullanılmaktadır.

•    Havyar antikor üretimini arttırdığı için vücudunuzda tam bir savaşçı özelliği gösterir.

•    Soğuk algınlığına da oldukça iyi gelmektedir.

•    İçinde bulundurduğu yağlarda yine bağışıklığı güçlendirir ve birçok hastalığa karşı korur.

Havyar Nasıl Saklanmalı?

Havyarın ömrü yaklaşık 2 3 gündür. Fakat bu süreçte de mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabından çıktıktan bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Bu nedenle havyar, servis edilirken buz dolu kaselere oturtulan servis tabakları ile servis edilmektedir.

Yorumlar