GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR? HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Gebelik testi, kadınların hamile olup olmadıklarını anlamak için yaptıkları bir testtir. Günümüzde gebelik testi çeşitleri artmıştır.
GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR? HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
Bir çok farklı yöntem kullanılarak hamile olup olmadığınızı anlarsınız. Bu yöntemlerde hamileliğin haftası da önemlidir. Her testin başarı oranı farklıdır. Kimi testler erken sonuç verirken kimi testler de hamileliğin ilerlemesini beklemek gerekir.

Gebelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gebelik testi, gelişen teknoloji ile birçok farklı yöntem kullanılarak yapılır. Bu yöntemlerinin uygulama metodu her testte farklıdır. Bazı testler kan tahlili yoluyla yapılırken bazı testlerde idrardan örnek alınarak yapılmaktadır.

İdrardan örnek alınarak yapılacak testlerde gebelik haftasının biraz ilerlemiş olması gerekir. Bazı idrar testleri erken sonuç da vermektedir. Eğer idrardan örnek alıp test yapılacaksa son adet tarihi üzerinden yaklaşık 30 35 gün arası bir zaman geçmesi gerekir.

Erken yapılan testler olumsuz sonuç verebilir. Bu nedenle eğer hamileyseniz bile sonuç yanlış çıkabilir. gebelik testi yaptırmadan önce hamilelik şüphesinden emin olunmasında fayda vardır. Sonrasında ortaya çıkacak hayal kırıklığına sebep olmamış olursunuz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testi, adet tarihinizin geçmesi ile daha doğru sonuçlar verir. Adet tarihinizin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra kanda veya idrarda hcg hormon seviyenize baktırıp sonucu öğrenebilirsiniz. Adet tarihi geçtikten sonra yapılan testler %80-90 oranında doğru sonuçlar vermektedir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik, kanda veya idrarda bulunan beta hcg hormonunun yüksek olması ile ortaya çıkar. Eğer hamile iseniz beta hcg hormonunuz yükselir. Hamile değilseniz beta hcg hormonunuz düşüktür. Gebelik testi yaptırmadan önce 1 aylık süreyi beklemek daha mantıklıdır. Gebelik testleri iki şekilde yapılmaktadır.

•         Kanda beta hcg hormonuna bakılarak

•         İdrarda beta hcg hormonuna bakılarak

Kan tahlili yoluyla gebelik testi; sağlık ocakları, hastaneler ve polikliniklerde bir miktar kan vererek, kanda beta hcg hormonu seviyesine bakılarak yapılır.

İdrar ile gebelik testi; idrar ile yapılan gebelik testi için eczanelerde satılan bu testlerden temin edebilirsiniz. Bu testlerin bir çok çeşidi vardır. Eczacınıza danışıp en iyisi hangisi ise onu alabilirsiniz. Bu testler kutu içinde çıkan çubuğa idrar damlatılarak bakılmaktadır. Çubuk üzerinde bulunan deliğe birkaç damla idrar damlatarak yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra sonuç çıkmaya başlar. Eğer test üzerinde çift çizgi varsa gebelik vardır. Test üzerinde tek çizgi varsa gebelik henüz oluşmamış demektir. İdrar ile gebelik testi yapılacak ise sabah ilk idrar ile yapmak daha doğru sonuç verecektir.

Yorumlar