Çorapla uyumak zararlı mı?

Bu yazımda toplumda yaygın olan çorapla uyumanın sakıncalarından bahsedeceğim. Yatmadan önce çoraplarını çıkarmaya erinen kişiler oldukca fazla tabi.
Çorapla uyumak

Herkez olmasada bazı kişeler ya alışkanlık haline getirmiş yada eringenliğinden çoraplarını çıkarıp yatağa girmezler yani çıkarmadan yatağa girerler belki sizinde tanıdığınız bu tip kişiler vardır.

Evet çorapla yatmanın zararları varmı evet çorapla yatmak kan dolaşımının bozulmasına neden olur. Çünkü çorabın lastikleri ayak bileğini sıktığı için kılcal damarlardaki kan dolaşımı etkilenir ve bu yüzden çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir.

Çoraplarını çıkarmadan yatan kişi belki şimdi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasada yaş ilerledikce sorunlar ortaya çıkabilir.

Çorapla yatmanın zararları nelerdir

Kan dolaşımı bozulduğunda ortaya ayakta morarmalar ve derinin kuruması gibi sorunlar ortaya çıkar ayrıca uzun vadede tırnaklarda şekil bozukluklarıda ortaya çıkar. Yani anlayacağınız ayığın rahat olması gerekir örneğin ben bırakın çorapla yatmayı normalde bile çoraptan rahatsız olurum gündüzleri mecbur olduğum için giyerim fakat yatağa kesinlikle çoraplarımı çıkarmadan girmem.

Genelde gençler biraz sorumsuz ve canlarının kıymetini bilmediği için çorapla yatar evet bu yazımı okuduktan sonra artık yatarken çorabı çıkaracaksınız değilmi yazdıklarım benim görüşlerim değil uzmanların uyarılarıdır ben burda uzmanların görüşlerini sizlere paylaşıyorum.

Bakalım daha başka sağlık sorunlarına yol açıyormu evet çorapları çıkarmadan uyumak ayakların terlemesine neden olur terleyen ayaklar havasız kalır ve ayak mantarı oluşmasına zemin hazırlar.

Bitmedi başka sağlık sorunlarıda ortaya çıkar örneğin egzema, dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir.

Uzmanların tavsiyesi yatağa girmeden önce çorapları çıkarmadan yanadır hatta işten geldiniğinizde çıkarılmalı ve ayaklar yıkanmalıdır bu şekilde ayaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Çorapla yatmak günah mı?

Bu soruyada kısaca cevap verelim dinen herhangi bir mahsuru yoktur temiz olmak şartıyla zaten temiz olmayan elbiselerlede yatılmaz değilmi.

Yorumlar