GÜLMEK KALP KRİZİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜR MÜ? GÜLMENİN FAYDALARI NELERDİR?

İnsanlar sosyal bir varlıktır. Dolayısıyla da sevinç, mutluluk, acı ve hüzün gibi psikolojik durumlar insanların sürekli yaşadıkları durumlar olurken insanlar bu durumlara gülmek ya da ağlamak gibi tepkiler verebilmektedir.
GÜLMEK KALP KRİZİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜR MÜ? GÜLMENİN FAYDALARI NELERDİR?
İnsanlar üzülseler de sevinseler de her faaliyet insan vücuduna olumlu ya da olumsuz etkiye ortam hazırlamaktadır. Gülmek de bu faaliyetlerden birisidir. Gülmek, insanlara birçok fayda sağlarken aynı zamanda uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre gülmenin kalp krizi riskini oldukça azalttığı ortaya çıkmıştır.

Bir insan ne kadar güler ise bu durum kişiye olumlu sonuçlar ile geri dönerken aynı zamanda sağlıklı bir vücut için de gülmenin önemini ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar ve incelemeler neticesinde kalp krizine karşı büyük bir savaşçı olduğu belirlenen gülmek aynı zamanda insanlara birçok fayda da sağlamaktadır.

Gülmenin Faydaları Nelerdir?

Kalp krizi riskini büyük oranda düşürdüğü kanıtlanan gülmenin faydası sadece kalp krizine karşı savaşı ile sınırlı olmamaktadır. Yine uzmanların yapmış olduğu birçok bilimsel çalışmalar ve araştırmalar doğrultusunda gülmenin birçok faydası olduğu ortaya çıkarılmıştır. İşte gülmenin faydaları;

•    Gülmek her ne kadar basit bir eylem olsa da gülme sayesinde karın kasları gibi birçok kas çalışmaktadır. Dolayısıyla da gülmek insanların vücut içerisinde egzersiz yapmasını sağlamaktadır.

•    Stres atmanın en önemli yollarından birisi gülmektir. Dolayısıyla da gülmenin faydalarından birisi de vücudu rahatlatması ve stresin azalmasını sağlamaktır.

•    Keyifli ve düzenli bir uykuya giden yol gülmekten geçmektedir. Gülmek vücutta melatonin hormonu üretmektedir. Melatonin hormonu düzenli uykuya ortam hazırladığından dolayı gülmek beraberinde rahat bir uykuyu da getirmektedir.

•    Depresyonu azaltmak ve yok etmek için kullanılan en etkili ve en doğal yöntem gülmektedir. Kahkaha atan bir kişinin depresyondan korunması ve bulunduğu depresif psikolojiden kurtulması oldukça kolay bir hal almaktadır.

 Gülmek Neden Bu Kadar Faydalıdır?

İnsan sağlığına son derece büyük faydalar sağlayan gülmek, aynı zamanda son derece kolay bir faaliyet olmaktadır. İnsanlar güldüklerinde kan basıncı düşmektedir. Bu durum kalp krizi riskini önlemektedir. Bununla birlikte insanlar güldüğünde vücut içerisinde melatonin hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon insan sağlığına dost ve insan vücudunda birçok olumlu etki yaratan bir hormon olmaktadır.

Yorumlar