Çin tuzu nedir, ne işe yarar, zararlımıdır?

Adından da anlaşıldığı gibi asya kıtasında ortaya çıkan herşeyin çakmasını yapan çinliler tuzunda zararlısını yapmışlar.
Çin tuzu nedir, ne işe yarar
Çin tuzu yani mono sodyum glutamat (MSG) tat ve lezzet artırıcı olarak kullanılmaktadır. Sağlık açısından faydası olmayan bu tuz glutamik asitin sodyum tuzu olan msg insanda ve bir çok gıdada proteinin yapı taşı olan amino asit formunda bulunur.

İnsan vücudu tarafından üretilir. Beyindeki temel uyarıcıların mediyatörüdür idrak, öğrenme, hafıza dahil normal beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde görev alır. Dışardan alındığı taktirde zararlıdır bazı besinlerde bulunduğu için doğal yolla alınması vücudun kendisinin üretmesi demektir bunun sakınca yoktur ayrıca faydalıdır.

Mono sodyum glutamat bulunan besinler

Domates, brokoli, parmesan peyniri, istridye, midye, soya sosu, ceviz, patates, mantar ve çeşitli yosunlu bitkilerde doğal olarak bulunur. Doğal olarak alındığında vücut üretir zararı olmaz faydası olur.

Çin tuzu günümüzde ülkemizde de yoğun şekilde üretilmektedir üretici firmalar üretirken sağlık açısından zararlı olduğu halde para için neden üretirler biraz düşünmeleri gerekir soruyorum herşey paramıdır.

Çin tuzu hangi gıdaya katılırsa katılsın beyinde bu gıdalar çok lezzetli sanılmakta yedikce yeme hissi verir kişi bir türlü doymaz kısaca bağımlılık yapar desek yeridir.

Marketlerde satılan hazır gıdaların bir çoğunun içeriğinde mono sodyum glutamat vardır. Bazı işletmeler cipslerin, hazır çorbaların, hazır et suyu tabletlerinin, hazır köfte harçlarının, bisküvilerin, krakerlerin, salata soslarında, dondurmada, renkli yoğurtlarda, konservelerde, dönerlerde, hamburgerlerde ve daha bir çok gıdada çin tuzu bulunmaktadır. Bir yiyen bir daha yesin diye işletmeler bu ürünlerin içerisine katmaktadır.

Çin tuzunun başlıca zararları

Zararları çok demiştik özellikle hamile bayanların yememesi gerekir yediğinde kendisine ve karnındaki bebeğe zarar verir. Bebekte kalıcı zararlar bırakır ilerki yaşlarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

Bu madde çocuk gelişimini etkilemektedir büyüme hormonunu baskılar çocuğun gelişmesini engeller. Sinir sistemine zarar verir.  Böbrek ve karaciğerde tahribat verir. Tansiyon hastalıkları gibi daha bir çok hastalığa yol açmaktadır.

Gıda alırken içerisinde msg varmı yokmu dikkat edilmesi gerekir. Üretici ve çin tuzu kullanan işletmeler paranın sağlıktan önemli olduğunu düşünüp üretir ve gıdalara katarlar peki devlet bu kadar zararlı olan maddeyi neden yasaklamıyor düşündürücüdür. Özellikle devlet bu gibi ürünleri yasaklarsa ilerde daha sağlıklı nesiller ortaya çıkar.

Yorumlar