Ciklet balıklarının akvaryumda bakımı ve özellikleri

Ciklet balıkları (Cichild) akvaryyumda 25-30 derece sıcaklıklarda yaşayabilen en dayanıklı balık türlerinden biridir akvaryumun sıcaklığı ortalama 26 derece idealdir.
Ciklet balıklarının akvaryumda bakımı

Kısaca özellikleri, bakımı ve yetiştirilmesi

Akvaryumdaki başka türden olan balıklarla pek geçinemezler. Boyutları 8-65 cm arasında değişmektedir. Başka türdeki balıklarla geçinemedikleri için ciklet balığı beslemek istiyorsanız akvaryumun özelliği bu balıklara göre olmalıdır çünkü ciklet balıkları alancı balıklardır belli bir alanı sahiplenirler.

Gösterişli ve renk çeşitliliği bol olduğu için göze hoş gelen bir zevki vardır dayanıklı oldukları için ülkemizde akvaryum balıkları arasında neredeyse birinci sıradadır.

Cikletlerin suyu sert olmalıdır akvaryumda mağara ve karanlık yerler yapmalısınız. Belgesellerde gördüğünüz gibi kayaları yontarak batık gemi gibi balıkların içine girip çıka bileceği mağaralar yapabilirsiniz.

Ciklet balıklarının çeşitli türleri vardır bu türlerin farklı özellikleri vardır en ilginç özelliği ise bunlardan bazıları kuluçka döneminde ağızlarında bulunan kesede yavrularının belli bir boya gelene kadar büyütmesidir. Dişi balıklar kuluçka döneminde yem yemeden yaşabilirler.

Gerçekten akvaryumda beslerken zevk veren nadir balık türlerindendir burda bazı özelliklerinden kısaca bahsettik. Ciklet balığı beslediğinizde onları izlerken bilnmeyen özelliklerini keşf edebilirsiniz.

Akvaryum alacağınız yerden bu balıklara uygun akvaryumu size önermelerini isteyebilirsiniz. Bakımı zor gibi görünsede aslında çok kolaydır dayanıklı balık olmalarıda sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Yorumlar