Ayak Mantarına Denenmiş Doğal Etkili Çözüm

Ayak mantarı sorunu ile hayatında karşılaşmayanların sayısı azdır. İnsanların birçoğu bir kere bile olsa yaşamıştır. İlaç kullanarak, ayak mantarı tedavileri olsa da, her zaman doğal yöntemleri kullanmak daha sağlıklıdır.
Ayak Mantarına Denenmiş Doğal Etkili Çözüm
Doktora ya da hastaneye gitmeden ayak mantarı tedavisini evde yapmak mümkündür. Her mantarın türü farklı olduğundan, çözüm süreleri de değişmektedir. Bu nedenle işlemlere uzun bir süre denemekte fayda vardır. Ayak mantarı tedavilerine ek olarak, ayak mantarını ortadan kaldırmak için bir takım koruyucu önlemler de almak gerekmektedir.

Ayak mantarı oluşmaması için, pamuklu çoraplar giymek, ayağı nemli ve ıslak bırakmamak, terleme sorunu varsa, bunun için gerekli önlemlerin alınmasına dikkat etmek faydalı önlemlerdir.

Ayak Mantarı Nedir?  Ve Nereden Bulaşır?

Bakteri gibi küçük organizmalar olan mantarlar, tek başına gözle görülmeyen fakat  çoğaldıkları zaman görünür olan, deri ve tırnak altında çoğalan ve bulaşıcı oldukları gibi kaşıntı hatta kötü kokuya sebep olan mikroplardır. Mantar, çok hızlı bulaşan bir enfeksiyondur. Herkesin ortak kullanımda olan spor salonları, güzellik salonları, havuzlar ve plajlar gibi mekânlarda önlem alınması gerekmektedir.  Ayrıca havlu, terlik, ayakkabı, çorap, tırnak makası, manikür setleri gibi eşyalardan da mantarın bulaşması çok kolaydır. Bunlara ek olarak ta, bildiğiniz veya bilmediğiniz kimsenin ayakkabısını giymemekte fayda vardır.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarının bulaştığı mekânlar ve aletler dışında ayak mantarının neden olduğunu birkaç madde halinde sıralayabiliriz.

1.       Ayağın sürekli olarak terlemesi
2.       Ayağın suyla temasından sonra iyice kurulamadan çorap ya da ayakkabı giyilmesi
3.       Ayağın ayakkabı içinde uzun süre havasız kalması
4.       Dar ayakkabılar giymek

Ayak Mantarı Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarını doğal yollarla tedavi etmek hem sağlıklı hem de daha ucuz yöntemlerdir. En yaygın kullanılan ayak mantarı doğal tedavi yöntemlerinden bazıları, karbonat ile tedavi, elma sirkesi, yöntemi, yaş hamur mayası tarifi, çay ağacı yağı yöntemi, lavanta yağı yöntemidir. Kısa kısa bu tariflerin uygulanma şekli ise şöyledir;

Karbonat tarifi yöntemi çok basittir. Bir çorba kaşığı karbonatı bir litre ılık suya koyarak karbonatı erittikten sonra bu karışımın içinde ayakları yarım saat kadar bekleyecek ve sonra ayaklar iyice durulanacaktır.

Bir hafta boyunca gün aşırı bu işlemi yapılmalıdır. Elma sirkesi ise,  güçlü bir doğal antibiyotik olan elmas sirkesi, 2 limon, 3 diş sarımsak, ½ bardak su, 1 dal biberiye, 1 bardak elma sirkesi ile hazırlanmaktadır. Ayaklara sürülür.  Çay ağacı yağı, lavanta yağı ise sürülüp bekletilmelidir. Yaş hamur mayası da, 1 litre ılık suya bir tane yaş maya ezilerek, ayakları 30 dakika bekletilmesi ile uygulanmaktadır.

Yorumlar

 1. Ayak mantarına karşı yaş maya tarifini bende duymuş ve uygulamıştım tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 2. Eşimdede ayak mantarı vr askerde oluşmuş ama koku yok .asla kokmuyo yani başka bişey olabilirmi

  YanıtlaSil
 3. Birde kina. Cok iyi geliyor. Tarafimdan Denen mixture.

  YanıtlaSil
 4. Ayak mantari kesin çözümü bende

  YanıtlaSil
 5. Buradaki uygulamalar ile ayak mantarı sorununa bir nebzede olsa çözüm bulabilirsiniz. Bunun dışında siyah çay da ayak mantarı için uygulanabilecek bir çözüm yöntemidir.

  YanıtlaSil
 6. Ben denedim ve mantar dolayisi ile bozulan tirnaklarim eskisi gibi oldu.

  YanıtlaSil
 7. Maya ile tedaviden sonra ayaklarimizi duruluyormuyuz

  YanıtlaSil

Yorum Gönder