Süt uyku yapar mı?

Eskiden yatmadan önce 1 bardak süt içip öyle yatardık. Bu geleneğin aslında çok eskiden beri geldiğini çoğumuz bilir. Yatmadan önce süt içmenin faydalı olduğunu eski insanlar daha iyi bildiği için akşam yatmadan mutlaka bir bardak süt içer ve çocuklarınada içirirlerdi. Günümüzde yatmadan önce süt içmenin faydalı olup olmadığı bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
Süt uyku yapar

Kaliteli uku için günde 2 bardak süt içiniz. Yatmadan önce mutlaka bir bardak içiniz içtiğiniz süt inek sütü olmalı katkısız açık satılan sütler daha sağlıklı.

Eskiden teknoloji bu kadar ilerlemediği halde o insanlar sütün faydalı olduğunu daha iyi biliyorlardı aslında bu biraz düşündürücü değilmi o imkanlarla bilgileri şimdiki imkanların daha çok olmasına rağmen daha fazlaydı onların.
Bakalım günümüzdeki uzmanlar yatmadan önce süt içme hakkında ne diyorlar; Uyku gereksinimi küçük çocuklarda günde 10-12 saat, sağlıklı bir erişkinde 6-9 saat, yaşlı bireylerde 6,5 saat kadardır. Yatmadan önce kafein içeren içeceklerin (kahve, çay, kola) alınmasının uyumayı zorlaştırır. Birçok Batı ülkesinde inek sütünün uyku veren etkisi sebebiyle sakinleştirici bir besin olarak kabul edildiği kanıtlanmıştır. her yaş grubunun mutlaka süt içmesi gerekir.
Gördüğünüz gibi batı ülkeleri sütün sakinleştirici etkisi olduğu için yatmadan süt içiyorlar. Bizim dedelerimiz, anneanne leremiz batı ülkelerine gidipte bunları öğrenmedi. Her neyse deliksiz bir uyku çekmek istiyorsanız mutlaka yatmadan önce süt içmeyi alışkanlık hale getirmelisiniz.

Yorumlar