Süt Uyku Yapar Mı?

Uykusuzluğu gidermek için, farklı gıda maddelerinden yardım alındığı bir gerçektir. Bazen bitki çayları, farklı karışımlar uykuya hazırlık olarak, öne çıkan besin grupları arasında yer almaktadır. Bu gıda maddeleri içerisinde, ılık sütün de bahsi geçmektedir.
Süt Uyku Yapar Mı?

Uyku Öncesi İçilecek Sütün Faydaları

Uyku öncesi içilecek ılık sütün faydaları nelerdir? Uyku öncesi içilecek ılık süt, vücudu sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bir uyku ilacı gibi, direkt uyku getirme özelliğinden bahsetmek yanlış olur. Fakat içeriğindeki alfa albümin denilen, protein türü yardımı ile mutluluk ve sakinlik hissi yaşamak mümkündür. Bu protein türünün içerisindeki organik bileşikler, huzur veren salgıları canlandırır.

Çünkü bu bileşikler, melatonin salgılarında bulunan bileşiklerle, hemen hemen aynıdır. Melatonin de kişide, huzur, mutluluk hissi yaratan salgılardır. Kişiyi sakinleştirip, uyku düzenini korumada yardımcı olabilmektedir.

Biyoaktif peptit maddesi içeren süt, insan metabolizmasını dengede tutması, açısından da önemlidir. Vücudu düzenleyen, sinirleri rahatlatan bir madde olarak öne çıkmaktadır. Süt, direkt uyku getirmese bile, rahatlatarak, uykuya hazırlamaktadır. Sütün kısa süre içerisinde, uyku getirebilmesi için, çok miktarda tüketilmesi gerekir. Günlük hayatta, pek mümkün olamayacak bir durumdur.

Ayrıca, içilen sütün bileşimi de önemlidir. Kaliteli ve doğala özdeş süt içilmesi, tavsiye edilmektedir. Özellikle magnezyum açısından zengin içerikli olan sütün tüketilmesi, metabolizma üzerinde önem taşımaktadır. Rahatlatıcı özelliği açısından sütün, uykuya hazırladığını söyleyebiliriz.

İçilecek Kaliteli Bir Sütün Vücut Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Sütün sakinleştirici özelliğinin yanı sıra, bazı faydaları da bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak:

•    Süt, kemik gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum, büyüme çağındaki çocuklar ve yaşlılar için önem taşımaktadır. Yaşlılarda, kemik erimesini önleyici özelliği açısından tüketimi önerilir.

•    Cildi yenilemeye yardımcıdır. Metabolizmayı düzenler ve yaşlılık etkilerini azaltmaktadır.

•    Beynin fonksiyonları üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

•    Tansiyonu yüksek olan kişiler için, tüketilmesi önerilen gıda maddeleri arasındadır.

•    Mide rahatsızlığı yaşayan kişiler için de faydalı içecekler arasındadır.

Ayrıca, sütün faydaları bunlarla da sınırlı değildir. A ve K vitaminleri açısından zengindir. Zihin üzerinde yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülmektedir. Süt tüketiminin, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü, üzerinde çalışmalar bulunmaktadır

Yorumlar