Posta kuşunun özellikleri nelerdir

Eskiden haberleşme posta kuşu dediğimiz güvercinlerle yapılmaktaydı osmanlı döneminde ve eski dönemlerde haberleşme için posta kuşları kullanılırdı bu kuşlar posta adını o zamanlar almışlardır.

Posta kuşları diğer güvercin türlerine göre farklıdır. En büyük özellikleri sadık olmaları ve yön bulmalarıdır. Bu kuşlar iri gözlü, yuvarlak kafalı ve diğer türlere göre daha kalıplıdır. İyi bir bakıcıdırlar güvercin besleyenler diğer kuşların yumurtalarını posta kuşlarının altına koyarlar her kuş iki yavruyu büyütemediğinden bu kuşlar daha iyi büyütür.

Sarı gözlü olduğu için yaboz denen yabani güvercin türlerini andırır fakat her halinden yabani olmadığı bellidir. Genelde renkleri mavidir resimdeki gibi bu renk güvercinlere mavi denmektedir.
Posta kuşunun özellikleri
Eğer yetişkin posta kuşu alırsanız şunu unutmayın asla kümesinize alıştıramazsınız. Posta beslemek istiyorsanız kesinlikle yavru almalısınız bu kuşlar gün boyu gezer akşam evine döner. Yön bulmalarıda içgüdüseldir ve sadık oldukları için ister 1 yıl ister 5 yıl besleyin yine kaçar evine döner.

Diğer güvercin türleri 1-2 ay içinde yeni kümesine alışırken bu kuşlar alışmaz. Eskiden haberleşmede bu yüzden posta kuşları tercih edilmiştir. Nerden bırakırsanız bırakın evine dönmektedirler.

Mutlaka bu videoyu izleyin posta kuşları hakkında merak ettiklerinize cevap bulacaksınız

Günümüzde posta kuşları heberleşmede kullanılmamaktadır neden kullanılmadığınıda biliyorsunuz tabiki teknoloji geliştiği için dünyanın bir ucuna anında bağlanabiliyorsunuz. Posta kuşları daha çok dernekler arasında yarışmalarda kullanılırlar.

Spor ve hobi olarak beslenilir. Az çok güvercin beslemede tecrübem olduğu için posta kuşu yetiştirmek istiyorsanız aldığınız yetişkin kuşların yavrularını almadan doğaya salmayın yavrularını aldıktan sonra sahibine geri verebilirsiniz sizdeki yavrular büyüdüğünde size sadık kalacaklardır.