Otomobilin devirdaimi bozulursa ne olur?

Otomobillerde bulunan devirdaim yani su pompası bozulursa hangi arızalar ortaya çıkar. Yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Silindir kapağı jontası yakmanın birinci nedeni devirdaim arızasıdır.

Devirdaim arıza yapınca su kaçağı oluşur. Aracınızda su kaçağı varsa devirdaim arızası olabilir.
Arıza oluşumunda ortaya çıkacak bir neden de su pompası kilitlenir ve su dolaşımı durur. Bu arızalar ortaya çıktığında arızanın devirdaim arızası olduğu nasıl anlaşılır.

Peki devirdaim yani su pompasının arızası nasıl anlaşılır 

Otomobiliniz de su kaçağı olduğunu fark ettiniz ve arabanızın harareti yükselmeye başladı bu durum devirdaimin arıza yaptığı anlamına gelir.

İkincisi ise devirdaim arıza sonucu görevini yapamadığı için kayış kopması veya kayış atması ortaya çıkar. Bu durum hararetin yavaş yükselmesine neden olur ve motor su kaynatır.

Hararet yükselmesi ciddiye alınmazsa silindir kapak contası yanar. Bu durum yolda kalmanıza ve sizi masrafa sokmaya neden olur.

Hararet yapan araca ne yapılır

Hararet göstergesi yükseldiğinde sınırı aşıyorsa aracı düz bir yere park edin motor rolantide bir müddet çalışması gerekir çünkü su soğuması gerekir. Hararet yapmış aracı istop edip kapağı açmaya çalışmayınız çok tehlikelidir. Mantıklı olan tamirci ustası çağırmanızdır. olacaktır.

Yorumlar

  1. Aracım yolda giderken istop etti boşa atıp saga çektim fakat hararet göstergesi birden yükseldi bende kaputu açıp motora baktım yedek su deposu boşalmıştıve fan çalışıyordu su deposunun kapagını yavaşça açtım 750gram kadar su. aldi. Fakatsogudugunda marş basmiyordu ne olmuş olabilir bana bilgi yardımı yapabilirmisiniz saygılar

    YanıtlaSil
  2. Büyük ihtimal elektrik kesti marş motorunda da sorun olabilir en sağlıklısı tamircinizi aramanız olacaktır.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder