Küçük dil nedir ve ne işe yarar?

Hani toplumda yaygın bir laf vardır küçük dilinimi yuttun, küçük dilini yutarsın gibi sözler meşhurdur. Açıkcası ben küçük dilin ne olduğu hç araştırmamıştım ne işe yaradığınıda bilmiyordum taki bir arkadaşımın bademciklerini aldırana kadar. Arkadaş bademciklerini aldırdı küçük dilden de bir parça kesmişler dedi neden kestiklerini düşünüyorum dedi ben de araştırma yaptım ve anladımki boş yere kesmemişler nedenleri varmış. Evet araştırmalarımda edndiğim bilgileri sizlerle paylaşmaktan her zaman gurur duymuşumdur.
Küçük dil nedir

Küçük dil nedir ve ne işe yarar?

Damağın tam ortasında yemek borusunum başlangıcında sarkan 10-12 mm bir  parçadır. Ağzınızı açtığınızda görebilirsiniz resimde neresi olduğu belirtilmiştir. Resme bakınca anlayacaksınız. Kasılabilir ve oynar yapısı vardır küçük görünsede önemli bir organdır.
Küçük dil konuşmada ve yutma işleminde büyük görevlere sahiptir. Bazı kişilerde veya küçük çocuklarda konuşma zorluğu vardır kelimeleri düzgün çıkaramazlar bazı harfleri yutarlar küçük çocukların bazılarında zamanla konuşma düzelir bazılarında ise küçük dilin büyüklüğü normal değildir ufak bir parça kesilir konuşmaları normale döner.
Konuşmada önemli role sahip olduğu için sesi titreştirme görevleri var. Sarkan küçük dil horlamayada neden olmaktadır.
Beslenirken yukarı hare­ket ederek yiyeceklerin burun kanalına kaçmasını engeller. Bu sırada epiglot da nefes boru­sunu kapayarak bu maddelerin yemek borusuna kaymasını sağlar. Ufak gibi görünsede vücudumuzda önemli göreve sahiptir. Yiyeceklerin burun kanalına kaçmasını engellemesi çok önemlidir. Biliyorsunuz burun kanalına yiyecek kaçarsa nefes alamayız burdan anlayacağımızda hayati organlardan bir tanesi diyebiliriz.

Yorumlar