Küçük Dil Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Toplumda mecazi anlamda söylenilen küçük dilini mi yuttun ibaresi aslında küçük dilin konuşmak ile ilgili olduğunu belli etmektedir. Boyut olarak küçük gibi görülse de aslında önemli görevleri vardır. Ele tutulması ise oldukça zordur ve eğer tutmaya çalışırsanız kusma refleksi devreye girdiğini göreceksiniz. Normal boyutundan büyük ve şiş olması da bazı sorunlara da yol açmaktadır.
Küçük Dil Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Küçük Dil Nedir?

Küçük dil küçük parmak şeklinde, yumuşak üst damaktan sarkan, yumuşak dokuya sahip bir organdır. Bu küçük organı sadece ağzınızı açınca görebilirsiniz. Her ne kadar minik, sağa sola hareket eden, yumuşak bir organ olsa da insan vücudunda önemli görevleri vardır.

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

•         Küçük dilin en önemli görevi konuşma ve yutma işlemlerini gerçekleştirmesidir. Konuşurken yada yutkunurken yukarı hareket ederek hava yollarını kapatarak kapak görevi görür. Böylece yiyeceklerin nefes borusuna ve bunun kanalına kaçmasını engellemiş olur.

•         Sesi titreyerek konuşmayı sağlar. Bazı çocuklarda konuşma ve kelimeleri yutma problemleri olduğundan küçük bir operasyonla küçük dil küçültülür ve ses ve konuşma yeteneği normale döner.

•         Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşurken küçük dillerden faydalanılır. Küçük dil ünsüz harfleri çıkarmakta kullanılır.

•         Küçük dil doğru çalışmadığı zaman sesin burundan çıkmasına ve sessiz harflerin telaffuz etmekte zorluk yaşanmasına neden olur.

•         Düzgün ve etkin konuşabilmek içinde seslerin doğru telaffuz edilmesinde küçük dilin rolü vardır.

•         Yapılan araştırmalarda küçük dilin kısa sürede tükürük salgılanmasına da etkili olduğu anlaşılmıştır. Tükürük de besinleri yumuşatıp kolay sindirilmesi için önemlidir.

Küçük Dilin Çalışmaması Nelere Yol Açar?

Küçük dilin yeterince çalışmaması uyku ve konuşma bozukluklarına yol açar. Küçük dilin tam olarak kapanmaması velofaringeal yetersizlik adı verilen burundan konuşmalara ve n ve b gibi ünsüzleri telaffuz etmekte zorluklar ortaya çıkar.

Küçük dilin sarkık olması genellikle horlamalara neden olur. Ayrıca uzamış dilin aşırı titremesi sonucu uyku apnesine de yol açar. Baz kişilerde ise uzamış dil öksürüğe de neden olmaktadır. Sigara dumanı, alerjik durumlar, yorgunluk, enfeksiyon, alkol alımı, mononükleoz hastalığı küçük dilin büyümesine yol açar.

Yorumlar