Hibrit motor nedir? Nasıl çalışır?

Hibrit (hibrid) motor yarı benzin yarı eliktrikle çalışan otomobillere takılan motor, sadece elektrikle çalışanı ve hem benzin hem elektrik ikisi aynı anda çalışabilen dışardan veya kendiliğinden şarj olan motor tipidir.
Hibrit motor nedir
Üretilme amacı ileride yeraltı kaynaklarının bitebileceği ve otomobil sektörünün geleceğini korumaktır. Daha ekonomik ve tasarruf amaçlı üretilen hibrit tenolojisinin günümüzde 4 çeşiti aktif olarak kullanılmaktadır bunlar; Mikro,mild,full ve plug-in hibrit dir. Küresel ısınma ve petrol kaynaklarının azaldığı düşünülmekte bu yüzden elektrik destekli motorlar üretilmektedir.

Petrol kaynaklarının azaldığı düşünülmekte deselerde yeraltı kaynakları yıllardır kullanılmakta yeraltı kaynakları devamlı yenilenmeseydi sizce bugüne kadar çoktan bitmezmiydi? tartışmaya açık. İnsanların ileriye dönük bazı araştırmalar sonucu bilimsel veriler petrolün biteceği yönündedir.

Hibrit motorların toplumda sadece elektrikle çalıştığı sanılmakta fakat sadece elektrikle çalışan motorlar arabadan beklenilen performansı vermiyor. Bu yüzden eliktrikle çalışan motorların daha güçlüsü tasarlanana kadar hibrit teknolojisi geçiş süreci olacaktır.

Hibrit motor nasıl çalışır? Hibrit motor çeşitleri nelerdir

Aktif kullanılan dört çeşit hiprit teknolojisi var. Hem benzin hemde elektrik motoru bulunan araçlar hibrit teknolojisine sahiptir. Otomobil seyir halindeyken istenilen performansı vermesi için elektrikten benzine direk geçilebiliyor.

Örneğin elektrikli araç yokuşta çekmiyor burda benzin motoru devreye girer rahatlıkla yokuşu çıkmasını sağlar. İki motorunda aynı anda çalışma özelliği vardır.

Batarya ile jenaratör bulunan Hibrit araç haretket haline geçtiğinde aynı zamanda jenerotör yardımıyla elektrik üretmeye başlar. Bu elektrik üretme süreci biraz farklıdır. Çünkü hibrit araçlarda şarj süreci, fren yapıldığında disklerde oluşan ısı ve kinetik enerjinin aktarımıyla gerçekleşir. Dışardan şarj edilebileni de vardır.
1-Mikro hibrit 
Yeni çıkan araçlarda görmüşsünüzdür. Elektrik motoru değildir. Trafikte dur kalk ve ışıklarda beklerken otomatik istop etmesi ve tekrar çalışması daha çok yakıt tasarrufu için üretilmiştir. Start-Stop teknolojisi olarak bilinir.

2-Mild Hibrit
Start-stop teknolojisi vardır. Elektrik motoru bulunmaktadır. Üretilme amacının birinci nedeni ekonomidir. Elektrik motoru sürekli benzinli motora destek verir. Enerji üretimi fren disklerine bağlıdır.

3-Full Hibrit
Standart hibrit özellikleri yanında benzinli motoru tamamen devre dışı bırakıp sadece elektirk motoru ile seyredebilen araçlardır.

4-Plug-in Hibrit
Yine bütün hibrit doanımlarına sahiptir, farkı dışarıdan şarj edilebilir olmasıdır. Dört farklı hibrit motor teknolojisi günümüzde kullanılmaktadır. Hibrit teknolojisi zamanla geliştirilerek daha ekonomik ve performansı yüksek motorlar ortaya çıkacaktır. Sadece petrole bağlanmamak için belki aylar sonra belkide yıllar sonra karşımıza daha değişik motor çeşitleri çıkacaktır.

Yorumlar