Uyuz hastalığı nedir, neden olur

Sürekli kaşınıyor ve deride ince yara gibi çizgiler varsa uyuz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.
Uyuz hastalığı nedir

Uyuz nedir, neden olur ve tedavisi için ne yapılmalıdır

Uyuz hastalığı gözle çok zor görülebilen uyuz böçeğinin derinin altında gezinmesiyle ortaya çıkar şöyle örnek verelim köstebek nasıl toprağın altında tünel açarak dolaşıyorsa uyuz böçeğide aynı şekilde derinin altında geziniyor ve kötü tarafı yumurtalarını bırakıyır.
Serkopt yani uyuz böceği derinin altında gezinmesi kaşıntıya neden olmakta bu nedenle şiddetli kaşıntılar ortaya çıkar tren yolu dediğimiz tabir gibide yaralar ortaya çıkar.
Uyuz hastalığı denildiğinde ilk akla gelen kaşındırıcı ve buşlaşıcı hastalık olmasıdır bu hastalık her yaşta ve cinste görülebilir.
Özellikle el, bilek, parmak araları, koltuk altları, karın bölgesi ve kaba etlerde şiddetli kaşıntılar ve çizgi şeklinde yaralar görülür.
Sürekli kaşınıyorsanız kesinlikle doktora gitmelisiniz uyuz hastalığının geçmesi, kaşıntılardan kurtulmak için doktor şart.
Korunmak için hasta kişinin eşyalarını giymemek gerekir. Yattığı yerde dahil hiç bir eşyasını kullanmamalıyız hasta kişide eşyalarını iyice yıkamalıdır. Doktora gittiğinizde size ne yapmanız gerektiğini doktorunuz söyleyecektir.

Yorumlar