Tavuk karası nedir, neden olur

Bu yazımızda sizlere tavuk karası hastalığı nedir ve neden olur kısaca anlatmaya çalışacağız. Anne ve babanızda varsa mutlaka bir göz doktoruna gidip muayene olmalısınız çünkü kalıtsal hastalıktır sonradan bulaşmaz yaş ilerledikce ortaya çıkar.
Halk arasında gece körlüğü diye bilinen tavuk karası hastalığı az aydınlık yerlerde, görememek şeklinde ortaya çıkan bir çeşit göz hastalığıdır yaş ilerledikce körlüğe kadar gider. Kalıtsal hastalık olduğu için aileden gelir. Sık görülme yaşı 50 dir yaş ilerledikce ortaya çıkar. Gençlerde yaşlılara göre daha nadirdir.
Günümüz teknolojisinde tıp gelişmesine rağmen halen tavuk karası hastalığının tedavisinde kesin çözüm bulamamıştır.

Tavuk karası neden olur

Gözdeki bütün retina tabakasının bozulması sonucu gözde gece yani az aydınlık ışık olmayan yerlerde görememe ortaya çıkar. Bunun nedeni gözdeki bütün retina tabakasının hasar görmesidir. Hastalık ilerledikce hasta kişi gündüzde görmemeye başlar daha sonra körlük ortaya çıkar. Bazı doktorlar vitamin önerir bu hastalığı iyileştirmek için değildir sadece tavuk karası hastalığının hızlı ilerlemesini önlemek içindir. Cerrahi müdahale yani ameliyatlada tedavisi mümkün değildir.

Yorumlar