Tavuk Karası Hastalığında Kimler Tehdit Altında?

Tavuk Karası deyince birçok kişinin  aklına muhtemelen bu ismin bir hastalık olduğu gelmeyecektir.  Bunun sebebi bu hastalığın halk arasında gece körlüğü olarak bilinmesidir.  Tavuk Karası zayıf ışıkta genellikle de geceleri gözün iyi görmesini zorlaştıran bir hastalıktır.
Tavuk Karası Hastalığında Kimler Tehdit Altında?
Bu sebeple birçok insan tavukkarası hastalığı nedeni ile geceleri araba sürmeyi tercih etmemektedir. Tavuk Karası tıp dilinde Retinitis Pigmentosa olarak bilinir.  Halk arasında da gece körlüğü olarak bilinir. Gözün içinde bulunan retinada görme hücreleri bulunur.

Bu hücreler arasında Root adı verilen hücreler vardır. Rod hücreleri karanlıkta boş ışıkta veya geceleri çevreyi görmeyi sağlayan hücrelerdir.  Tavukkarası hastalığı ise bu rod hücrelerinin bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Tavuk Karası Hastalığında Kimler Tehdit Altında?

Tavukkarası hastalığı genellikle genetik bir hastalık olarak bilinir.  Genel olarak çocuklarda ortaya çıkar. Bunun sebebi hastalığın kalıtsal olmasıdır.  Ancak Tavuk Karası hastalığının sonradan da ortaya çıktığı bilinmelidir. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlarda görülme olasılığından daha fazladır. Tavuk Karası genetik faktörler dışında çevresel faktörlerden de etkilenebilen bir hastalık olduğu için  bazı hastalıklar buna daha da zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıklar arasında;

•    Katarakt,
•    Diyabet,
•    A vitamini eksikliği,
•    Glokom ilaçları kullanmak
•    Miyopluk

Gibi hastalıklara sahip olmak sayılabilir.  Gece körlüğünün belirtilerinden bahsetmek gerekirse yalnızca tek bir belirti olduğunun altını çizmekte fayda var. Bu hastalığın tek belirtisi karanlıkta görmekte zorluk çekmektir. Zaman içerisinde gece ve ışığın olmadığı ortamlarda görememe başlar ise tedbir almak gerekir.

Bu durumda bir göz doktoruna başvurmak yapılacak en mantıklı şeyler arasında yer alır.  Yapılan incelemelerdan sonra ise genellikle hastada A vitamini eksikliği olduğu ortaya çıkabilir. Bu hastalıktan korunmak için A vitamini zengin olan gıdalar ile beslenmek gerekir. Bunun sebebi ise rod olarak adlandırılan hücre A vitamini ile üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun eksikliğinde gece karası hastalığı meydana gelebilmektedir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini denince akla hemen gözler geldiği için göz sağlığını koruma daha çok faydalı olduğu  herkes tarafından bilinir. A vitamini genellikle balkabağı, kavun, mango, havuç ve tatlı patateste bulunur. Süt ve süt ürünlerinde kara lahanada ve ıspanakta da oldukça fazla bulunmaktadır

Yorumlar