Tansiyon nedir, neden olur

Tansiyon çoğu kişide var olan hastalıklardan birtanesidir. Herkezde olmasada çoğunlukta vardır yaşabağlı, dikkatsiz beslenme sonucuda ortaya çıkmaktadır. İki çeşit tansiyon vardır bunlara büyük ve küçük tansiyon denmektedir. Kalbin normal seviyeden farklı kan pompalaması sonucu ortaya çıkar kalbin kan basıncına bağlı olarak büyük ve küçük diye adlandırılır. Kan basıncı şiddetli olduğunda büyük tansiyon kan basıncı düşük olduğunda ise küçük tansiyon ortaya çıkar. Yaşlandıkça tansiyon yükselmesi normaldir.
Eskiden tansiyon ölçtürmek için sağlık kuruluşlarına gitmek gerekirdi günümüzde ise teknolojinin çoğalmasıyla herkez tansiyon ölçme cihazı alıp evinde bulundurarak tansiyon ölçebilir.

Tansiyon nedir ve neden olur

Kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada da, kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar buna büyük tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen zaman içinde ise, kan basıncı en düşük seviyeye iner.
Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir. Tansiyon yaşa bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık gösterir.
Tansiyonun tanımı bu şekilde tansiyon ciddiye alınması gereken hastalıktır doktor önerileri çok önemli tavsiyelere uyarak yeme içmeye dikkat etmek gerekir.

Yorumlar