Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Tansiyon kalbin pompalaması sonucu kanın damara uyguladığı basınç olarak tanımlanır. Kan basıncı gün içerisinde farklı değerler gösterir. Eğer basınç şiddetliyse tansiyon yükselir, zayıfsa tansiyon düşer. Eğer tansiyon çok düşerse organlarda tıkanmalar başlar ve hasta şoka girebilir.
Tansiyon Düşüklüğü Nedir?
Tansiyon düşüklüğü yükselmesine oranlar çok daha az tehlikeli bir durum olması yanı sıra kişinin günlük yaşamında hastalık halleri, bitkinlik, göz kararmaları hatta bayılmalara kadar sebebiyet verebilir.

Tansiyon düşmesinin birçok nedeni vardır ki, bunların başında vücudun susuz kalması, yetersiz beslenme, sıcak hava ve kullanılan ilaçların yan etkileri sayılabilir.

Tansiyon Düşüklüğünün Belirtileri 

Tansiyon düşüklüğü belirtileri olarak baş dönmesi, kalp atışında hızlılık, halsizlik, yorgunluk, bulanık görme, mide bulantıları, nemli bir cilt, zihinde bulanıklık hissetme ve en son aşama bayılma sayılabilir.

Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi

Düşük tansiyonda tedavi yaşanan durumun şiddetine göre şekil alır. Tıp dilinde hipotansiyon olan düşük tansiyonda altta yatan sebeplerin araştırılması her zaman için en doğru yoldur. Tedavi edildiği takdirde kan basıncı seviyesi normale döner. Sigara ve alkolden uzak durmak, uzun süre ayakta kalmamak, sıcak suda ve sıcak ortamlarda fazla kalmamak, karbonhidrat alımını azaltmak yardımcı faktörlerdir.

1-    Tansiyon düşüklüğü hayati anlamda çok olumsuz bir durum değildir.
2-    Tansiyon 10/6 dan düşükse tansiyon düşüklüğü kabul edilir.
3-    Baş dönmesi, mide bulantısı, halsiz hissetme belirgin özellikleridir.
4-    Tansiyon düşüklüğü yaşayan bir kişi ani hareketlerden kaçınmalıdır.
5-    Vücudun susuz kalması tansiyon düşüklüğü nedenidir.

Tansiyon değerlerinde normal olarak 12/8 aralığı kabul edilir. Düşük tansiyon denildiği zaman büyük tansiyon 10 küçük tansiyon 6 dan az olanlar tansiyon düşüklüğü yaşayan sınıftandır. Tansiyon düştüğü zaman önerilenler tuzlu ayran, ani hareketlerden kaçınmak, dinlenmek, sıcak ortamlardan uzak durmaktır.

Tansiyon düşüklüğü çok sık rastlanan ve yaşanan hastalıkların başında gelir. Bu durum genelde geçici olup yaşamsal anlamda bir tehdit unsuru değildir fakat mutlaka altta yatan nedenin araştırılması gerekir. Düşük tansiyonun nedenleri arasında aşırı derecede su kaybı ve cerrahi işlemlerde yapılan bozukluklar gösterilebilir. Özellikle düşük tansiyon özellikle hamileliğin ilk haftalarında sık yaşanan bir durumdur.

Yorumlar