Sol Kol Neden Ağrır? Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol kol ağrısı nedenleri arasında, bazı faktörler yer almaktadır. Sol kol ağrısında tanı koyabilmek için, belirtileri iyi analiz etmek gereklidir. Sinir sıkışmasından kaynaklı olabileceği gibi, psikolojik ya da romatizma kaynaklı da oluşabilmektedir.
Sol Kol Neden Ağrır? Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol Kol Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Sol kol ağrısı hissedildiği vakit, akla gelecek rahatsızlıkların başında, sinirlerin sıkışması gelebilir. Bu konuda, beyin ve sinir cerrahisinden yardım alınabilecektir. Ayrıca efor gerektiren işlerde, sol kol ağrısı yaşanabilir. Ağrıya eşlik eden, mide bulantısı ve baş dönmesi de olabilmektedir. Bu konuda, boyun bölgesindeki sinirlerde, kireçlenme ve fıtık akla gelebilmektedir. Ağrı, efor gerektiren durumlardan sonra oluşmuyorsa, psikolojik kaynaklı olabileceği akla gelmelidir.

Sol kol ağrısında neden, çoğu zaman korkulan kalp rahatsızlıkları olmamaktadır. Kalp krizi başlangıcında, göğsün ortasında başlayan ağrıya, hazımsızlık şikayetleri de eşlik etmektedir. Nefesin kesiliyor gibi olması da kalp krizi işaretlerinden olabilir. Böyle durumlarda, zaman kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurmak gerekecektir.

Kalp Krizi Belirtileri Neler Olabilir?

•    Göğüs arasında, şiddetli ağrı
•    Mide bulantısı ve hazımsızlık şikayetleri
•    Nefes almada güçlük
•    Hareket gerektiren işlerde ağrının artması
•    Aşırı terleme ve titreme halleri

Sol Kol Ağrısı Uzun Sürerse Yapılması Gerekenler

Sol kol ağrısı, uzun süre devam ederse, bir fizik tedavi uzmanına başvurulması önerilir. Bu ağrının altında yatan sebepler arasında, boyun fıtığı, romatizma, kaslarda oluşan spazmlar yer alabilir. Enfeksiyona dayalı rahatsızlıklar ile iltihaplı romatizma türleri de kol ağrısını oluşturabilmektedir.
•    Şayet kol ağrısının nedeni, boyun fıtığı kaynaklı ise, yapılacak işlemler şu şekildedir:

•    Fazla yük kaldırmaktan ve ağırlık dengesini bozacak hareketlerden kaçınmak.

•    Yatılan yatağın, sertliğinin ayarlanması. Çok yumuşak yataklar, bu hastalıkta tercih edilmemektedir.

•    Boyun için, uygun özellikte boyun yastığı temin edilmesi.

•    Vücudu zorlayacak derecede ters hareketlerden kaçınmak, önemle üzerinde durulacak konular arasındadır.

Boyun fıtığının tedavisinde, en çok uygulanan yöntem, fizik tedavi ve ilaç uygulamasıdır. Günlük, seanslar halinde uygulanacak fizik tedavi hareketleri, hastalığın seyrinde önemli rol oynamaktadır. Ancak, bu tedavilere cevap vermeyen rahatsızlıkların tedavisi için, ameliyat önerilmektedir.

Yorumlar