Saunaya Kimler Giremez?

Saunanın vücudumuza faydalı olduğu bilinmekte fakat en çok yapılan yanlışlardan bir taneside aşşağıda sıralanan rahatsızlıkları olan kişiler saunaya girmekle sağlıklarını ciddi anlamda riske sokmaktalar.

Saunanın şok havuzu kalp hastası için intihardır.
Sauna
Sıcak suya girip damarları genişletmek, kalbi zorlar. Üzerine bir de bir anda damarları soğuk su ile büzmek, çok tehlikelidir.

Bu rahatsızlıklara olan kişiler saunaya gitmemelidir.
Saunaya asla girmemesi gereken kişiler; bu kişiler seans öncesinde ateşi yüksek olan hastalar, damarların genişlemesiyle iltihabın yayılması olası olan iltihabik vakalar, tanı konuşmuş ancak dengelenememiş kalp hastaları, kanserliler, tüberkiloz teşhisi konulmuş olanlar ve epilepsi krizi geçiren kişilerdir.

Hastalıklarının tamamen geçmesi halinde bile doktor kontrolü olmadan sauna seansı önerilmez. Hipertansiyon, kalp hastalığı, aşırı şişmanlığı ve damar hastalığı olanlar saunadan kaçınmalıdır.

Alkollü içki içmiş olarak saunaya girmek çok tehlikelidir, ani tansiyon düşmelerine sebep olur. Sağlığınızı düşünüyorsanız kesinlikle doktor kontrolü şart aksi takdirde faydası olmaz zararı olur.

Sağlık sorununuz var ise saunaya girmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızda faydavardır. Doktorunuz size saunaya girip giremiyeceğinizi söyleyecektir.

Yorumlar