SAÇKIRAN NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sizlere anlatacağım konu saçkıran nedir? Saçkıran Nasıl bulaşır? Saçkıranın belirtileri? Tedavi yöntemleri nelerdir, gibi sorulara yanıt vermeye ve az çok anlatmaya çalışacağım.

Saçkıran Nedir?

Saçkıran belli etmeden hareket eden ve işaretlerini hemen göstemeyen bir saç dökülmesi hastalığıdır. Söylenti anlamında bilinen nedenlerin aksine saç kıran psikolojik veya stres  gibi sebeplerden değil, tenimize  bulaşan ve seri  şekilde yayılan bir çeşit mantarın neden olduğu bir cilt ve saç hastalığıdır.

Saçkıranın en önemli zararı ve yan etkisi saçlarda yayılması ve zamanında müdahale edilmez ise kalıcı saç kaybına sebep olmasıdır.
SAÇKIRAN NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Saçkıran, mantarlar yüzünden oluşan bir cilt hastalığıdır. Genel olarak  saç kıran olarak bilinsede  bu şikayete neden olan mantarlar, deride ,saçta,tırnakta ve ayak parmaklarında mantar enfeksiyonuna neden olmaktadır. Saçkıran hastalığı erkek ve dişi olarak tanımlanan iki farklı türde incelenmektedir. Dişi olan türü , erkek olarak adlandırılan türe göre yayılma konusunda daha seri  ve daha etkilidir. Saç’ın her tarafına çok kolay yerleşebiliyor ve bölgede kalıcı hale gelebiliyor. Erkek olarak adlandırılan çeşidi ise tahmin edebileceğiniz gibi daha yavaş ilerler ve etki alanı dişi’ye göre daha azdır. Saçkıran hastalığı herkeste oluşabilecek bir hastalıktır. Bununla birliklte genel anlamda çocuklarda ve ergenlerde yetişkinlere göre daha sık ve rahat ortaya çıkmaktadır.Bunun en büyük sebebi,çocukların yetişkinlere göre daha zayıf ve hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

Hastalık Bulaşıcı Mıdır?

Bu hastalık daha öncede bahsettiğim gibi bir mantar hastalığı olduğu için bulaşıcıdır. Hastalıklı özellikle alana direkt temas edildiğinde insanlardan olduğu gibi hayvanlardan da rahatça bulaşabilir. Bunların dışında bu şikayetlere sahip kişilerin kullandığı eşyaları kullanırsak kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle özellikle, saçkıranlı kişinin kullandığı tarak,fırça gibi eşyalardan uzak durmalı ve kullanmamak gerekmektedir.Bu hastalığın genel anlamda kişilere tarak,fırça, tırnak makası, bıçak gibi ortak kullanılan  eşyalardan geçtiği bilinmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık genel anlamda  sivilce ve küçük kabarcık benzeri bir dış görünüşe sahiptir. Saçkıranın belirtileri arasında ilk ve en önemli olanı budur. Hastalık ilerledikçe kabarcık olan bölgede zamanla  halka biçiminde bir genişleme ve yayılma görülür.Saçkıran yayıldıkça bulunduğu noktadaki  saçı dökmeye ve o bölgeye hakimiyet kurar. Saç dökülmesi ilk zamanlar  geçici olmakla birlikte kısa zamanda  tedavi edilmediği takdirde  kalıcı kelliğe yol açabilir. Saçkıran’ın etki gösterdiği bölgede saçlar zayıflar ve kırılganlaşır. Bunların dışında saçkıran olan noktada sarımsı cilt lekeleri de oluşabilir. Saçların dışında tırnaklarda görülen saçkıran mantarı tırnak şeklinde farklılıklara ve bozulmalara neden olabilir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran, tedavi edildiği takdirde ortada kalkan bir cilt hastalığıdır.Tedavi etmek için ilk önce hastalığa neden olan mantarları yok etmek şarttır. Saçkıran tedavisi mantar ilaçları olarak bilinen tablet,toz, ve krem şeklinde olan ilaçlarla yapılmaktadır. Bu ilaçlara hastalığın etki ettiği bölgeye  topikal uygulama olarak bilinen yöntemle sürülerek uygulanmaktadır. Griseofulvin tablet, en çok kullanılan ve tercih edilen tedavi ilacıdır. İğne tedavisi de yine sıklıkla uygulanan  tedavi yöntemleri içerisindedir. Düzenli bir şekilde kullanılan içinde  Minoxidil bulunan spreyler de bölgeye uygulanılırsa hastalığı ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Bunların dışında birtakım bitkisel tedavilerde uygulanmakla birlikte kesinlikle ilaç tedavisi kadar etkili değildir.

Yorumlar