Romatizma Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Romatizma denildiğinde akla ilk olarak gelen yaşlı bir kişinin ayaklarındaki ağrıya olan şikayetidir. Ancak romatizma, tek bir hastalığı ifade etmediği gibi, vücudun sadece belli bir bölgesini hedef alan bir hastalık da değildir.
Romatizma Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?
Romatizma genel anlamıyla bir “hastalıklar bütünüdür” denilebilir. 100’den fazla çeşidi olan romatizma, hemen her yaşta görülebilen bir hastalıktır. En temel tanımıyla romatizma; herhangi bir nedene bağlı olarak eklem, tendon veya kaslarda ağrı ve buna dayalı hareket güçlüğünü ifade eder.

Romatizma Belirtileri Ve Nedenleri

Romatizma, sıklıkla kasları, eklemleri, tendonları ve bağları etkilediği için tek bir testle hastalığın teşhisi veya nedeni bulunamaz. Hastalığın kaynağı kişinin kendi vücut yapısından kaynaklı özellikler ve obezite, hormonal özellikler, bakteri, virüs, kıkırdak zayıflığı veya aşırı eklem gerilmesi sonucu ortaya çıkabileceğinden hastanın geçmişi ve özellikleri iyi bilinmelidir. Bununla birlikte doktorun yapacağı testler sayesinde romatizmanın etkilediği yerler ve türü hakkında veriler elde edilerek en uygun tedavi belirlenir. Genel olarak belirtileri şunlardır;

•         Vücudun bazı bölümlerinde ağrı
•         Yorgunluk hissi
•         Bazı bölgelerde şişme
•         Eklemleri hareket ettirmede yaşanan zorluk
•         Ateş ve depresyon

Romatizmanın çeşitli türleri bulunur. Bunlar içerisinde en çok bilinen iki türü iltihaplı ve iltihapsız romatizmalardır. İltihaplı romatizmada hasta kendisini oldukça halsiz hisseder. Ayrıca ateş de görülür. İltihaplı romatizma, gözü ve hatta iç organları dahi tehdit edebilen boyutlara ulaşabilir. İltihabi olmayan romatizma da bazen eklem kıkırdağının hasar görmesi sonucu oluşabilir.

Yaşlılık veya dışarıdan gelen bir etkiyle bu hasar oluşabilir ve ilerleyen durumlarda şiddetli omurga ağrılarına neden olabilir. Ayrıca yumuşak dokuda oluşabilecek romatizmada ise, basit olarak kasların aşırı kullanımına bağlı olarak oluşabilmekte fibromiyalji sendromu denilen durumlara da dönüşebilmektedir.

Romatizma Tedavisi

Tedavi için öncelikle romatizmanın türü ve buna neden olan sebepler üzerinde durulur. Daha sonra duruma özel tedavi yöntemleri belirlenir. Örneğin iltihaplı romatizma için iltihap karşıtı ilaçlar kullanılırken, bazı türlerinde ağrı kesiciler ve hatta kortizon tedavisi uygulanabilir. Her ne kadar günümüzde romatizma için etkili tedavi yöntemleri uygulansa da sonuçta romatizma kronik bir hastalıktır ve tam bir iyileşmeden bahsedilememektedir.

Yorumlar