RAŞİTİZM NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Raşitizm halk arasında kemik zayıflığı olarak bilinmektedir. Kemiklerde kalsiyum depolama eksikliği ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
RAŞİTİZM NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?
Genellikle çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde 6-18 aylar arasında görülme olasılığı yüksek olmakla birlikte her yaşta da görülebilen bir hastalıktır. Kemiklerde şekil bozukluğu şeklinde ortaya çıkaktadır. Bacak, kol ve omurga kemiklerinde bozukluk görülebilir.

Raşitizm Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın en bilinen neden D vitamini eksikliğidir. D vitamini eksikliği de genellikle vücudun güneş ışını almamasından kaynaklanmaktadır. Her vücudun Güneş ışınlarındaki mineral ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu vitaminler vücuda alınmadığında D vitamini eksikliği oluşur. Bu durum da raşitizm gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Özellikle çocuklarda güneş ışını alınmaması ve sürekli karanlık, rutubetli, nemli ortamlara maruz kalınması en belirgin nedenlerdendir. Bunun yanı sıra süt tüketiminin az olması da D vitamini eksikliğine bağlı olarak raşitizm hastalığına sebep olmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme de vitamin eksikliğine sebep olmaktadır. Bu da raşitizm hastalığı sebeplerindendir.

Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

Her hastalık da olduğu gibi raşitizmde de hastalık belirtileri yaşa ve hastalığın aşamasına göre farklılık göstermektedir. Raşitizmin belli başlı belirtileri;

•    Bebeklerde emzirme döneminde çok fazla baş terlemesi olması, bebeklerde yaşıtlarına göre yürüme,

•    Hareket etme gibi fonksiyonların çok daha geç başlaması,

•    Ayakta durmakta zorlanılması, kemiklerin yumuşak yapıda gibi görünmesi yani kaslarda gevşeklik,

•    Bacaklarda çarpıklık olması ve bebeklerin büyümesine rağmen bu durumun düzelmemesi,
•    Bebeklerde ayaklarda düztaban görülmesi  gibi durumlardır,

•    Hastalık daha çok bebeklerde görüldüğünden belirtilerde bebeklik ve çocukluk döneminde başlamaktadır,

•    Hastalık zekâ geriliği gibi durumlara sebep olmamaktadır. Ama ateş, ishal gibi durumları da olduğundan müdahale edilmezse havale geçirilmesine bağlı olarak beyinde de hasar bırakabilmektedir. Önlem alınmalı ve hastalık tedavi ile kontrol altına alınmalıdır.

Raşitizm Tedavisi Nasıl yapılır?

Hastalık ilerlemeden kontrol altına alınması gerekmektedir. Eğer kontrol altına alınmazsa ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar da kalıcı olabilir. Vücut bozukluğu gibi durumlar yaşanmaktadır. Hastalıktan korunmak için bebeklerde güneş ışını almasına dikkat edilmelidir. Sabahları 10-12 arasındaki ve akşamüzeri 16-18 arasındaki güneş ışınlarını alması sağlanmalıdır. Böylece D vitamini eksikliğinin önüne geçilir.

Ev sürekli havalandırılmalı ve ışık alması sağlanmalıdır. En önemlisi de bebeklerde en az 2 yaşına kadar anne sütü verilmesi önemlidir. Anne sütü de vitamin eksikliğinin önüne geçilmesinde en önemli maddedir. Bunun dışında eğer hastalık teşhisi konulursa mutlaka doktor tavsiyesi ile verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir.

Yorumlar